Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Twój portfel > Kierowców będzie czekał nowy wydatek. Wszystko dla walki ze smogiem
Radosław Święcki
Radosław Święcki 30.07.2020 02:00

Kierowców będzie czekał nowy wydatek. Wszystko dla walki ze smogiem

Kierowców czeka od przyszłego roku nowy wydatek
Pexels/Gustavo Fring

Szykuje się nowy wydatek dla kierowców

O nowym wydatku, który już wkrótce czeka kierowców wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz mówiła podczas czwartkowej konferencji organizowanej przez Global Compact Network poświęconej zmianom legislacyjnym w zakresie gospodarki zużytymi olejami. Owe zmiany dotyczą projektu nowelizacji ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej i niektórych innych ustaw.

Według wicepremier celem noweli jest ograniczenie szarej strefy w gospodarce olejami przepracowanymi, zużytymi, a także walka ze smogiem. Emilewicz - jak podaje Polska Agencja Prasowa - przyznała, że obecnie nielegalny obieg zużytych olejów jest bardzo rozwinięty, a oleje i smary zamiast trafić do odpowiedniego przetworzenia są wykorzystywane jako wysokoenergetyczne paliwo w piecach grzewczych, przez co do powietrza dostają się szkodliwe substancje jak m.in. metale ciężkie czy dioksyny. 

Wicepremier zwróciła uwagę, że szara strefa w gospodarce zużytymi olejami poza aspektem środowiskowym i zdrowotnym wiąże się również ze stratami dla budżetu państwa. Z przedstawionych przez Emilewicz danych wynika, że nielegalna działalność w tym sektorze wynosi nawet 300 mln zł rocznie. 

Wspomniana nowela zakłada m.in. rozszerzenie kompetencji prezesa Urzędu Regulacji Energetyki jeśli chodzi o obowiązek uzyskiwania koncesji na wytwarzanie i obrót olejami smarowymi, co pozwoli szefowie URE uruchomić skuteczną kontrolę w całym obiegu olejów smarowych. Inny ważny element regulacji to wprowadzenie systemu zachęcającego do legalnego oddawania zużytego oleju i smarów do właściwych, przystosowanych do tego firm. Stąd zapowiedź wprowadzenia opłaty kaucyjnej. 

- Wprowadzimy opłatę kaucyjną w niewielkiej wielkości, która będzie doliczana do ceny sprzedawanego oleju silnikowego. Kaucja byłaby zwracana nabywcy przy oddaniu przepracowanego oleju do uprawnionych podmiotów - tłumaczyła - cytowana przez PAP - Emilewicz.

Ile wyniesie opłata?

Jaka byłaby wysokość opłaty? Wicepremier zdradziła podczas konferencji, że będzie ona “bliższa 5 zł niż 10 zł”.  Nowe przepisy, a tym samym również i nowa opłata - według Emilewicz - mogłyby wejść w życie na początku przyszłego roku. Emilewicz wyjaśniała również, że rozliczenie kaucji mogłoby się odbywać w miejscu gdzie jest wymieniany olej, czyli np. w warsztatach samochodowych.