Rząd będzie majstrował przy przepisach związanych z wymiarem czasu pracy. Zmiany niedługo
Obniżony wymiar czasu pracy wiąże się z przyznaniem zasiłku
Jak podaje bankier.pl, tarcza antykryzysowa daje pracodawcom możliwość wystąpienia o pomoc finansową rekompensującą redukcję wymiaru czasu pracy lub przestój zatrudnienia w związku ze spadkiem obrotów związanym z kryzysem wywołanym przez pandemię koronawirusa. Świadczenia na rzecz ochrony miejsc pracy dofinansowujące wynagrodzenia pracownicze przyznawane są ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Jednak w przypadku pracowników objętych tego rodzaju pomocą finansową, którzy pobierają zarazem zasiłek chorobowy, przepisy przewidują obniżenie wysokości takiego zasiłku w związku z przyznaniem świadczenia zastępczego wobec zredukowanego wynagrodzenia. Jest to rozwiązanie szczególnie niekorzystne dla kobiet korzystających z zasiłku macierzyńskiego, którego wysokość jest w związku z tym obniżana.
DZISIAJ W GRZEJE:1. Wchodzi kolejna opłata. Rachunki w górę o 130 zł2. Afera mięsna w Biedronce. Para natychmiast zgłosiła sprawę, gdy odkryła, co znajduje się w opakowaniu
Nie będzie cięcia świadczeń przez zasiłek za obniżony wymiar czasu pracy
Portal bankier.pl informuje o zapowiedziach minister pracy, rodziny i polityki społecznej Marleny Maląg, zgodnie z którymi trwają prace nad zmianami legislacyjnymi dotyczącymi przyznawania zasiłków w przypadku obniżenia wymiaru czasu pracy. - Chcemy, żeby takich przypadkach podstawa wymiaru świadczenia z ubezpieczenia chorobowego nie uwzględniała zmiany wymiaru czasu pracy. Zależy nam na tym, żeby nowelizacja przepisów weszła w życie jak najszybciej - przywołuje słowa minister Marleny Maląg portal bankier.pl. Za tą inicjatywą skierowaną w piątek (11.09) przez Senat do Sejmu jednogłośnie opowiedzieli się wszyscy senatorowie. Zgodnie z projektem nowelizacji przepisów wymiar świadczenia z ubezpieczenia społecznego ustalany będzie w oparciu o wysokość wynagrodzenia pracownika sprzed jego obniżenia.