Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Wysokość zarobków niekoniecznie wskazuje na inteligencję. Nowe badania naukowców ze Szwecji
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 16.02.2023 21:25

Wysokość zarobków niekoniecznie wskazuje na inteligencję. Nowe badania naukowców ze Szwecji

pieniądze
Domena publiczna

Jeżeli dana osoba ma dość wysoką pensję, to niekoniecznie ma wysoki iloraz inteligencji. Wskazuje na to najnowsze badanie naukowców ze Szwecji opublikowane w “European Sociological Review”.

Pieniądze nie dadzą inteligencji

Co ciekawsze, wzrost ilorazu inteligencji następuje wraz ze wzrostem wynagrodzenia, jednak nie jest to stały wzrost. W pewnym momencie wzrost IQ zatrzymuje się, a dalej zaczyna spadać.

Jak podaje portal Interia, do takiego wniosku doszli naukowcy ze szwedzkiego Uniwersytetu w Linkoeping. Zbadali oni szwedzkie dane płacowe i wyniki testów poznawczych u poborowych w wieku 18-19 lat.

Najlepszy wynik to nieco niższe zarobki

Próg zarobków ustalono na 60 tys. euro/rocznie. Do tej kwoty inteligencja rośnie razem z kwotą wypłaty, zaś powyżej niej - wypłaszcza się.

Według Interii, 1 proc. ludzi którzy zarabiają najlepiej, osiąga gorsze wyniki w testach na inteligencję niż ich osoby z niższymi pensjami. Jak zauważył cytowany przez portal prof. Keuschnigg, 1 proc. ma dwa razy większe pensje niż wynosi średnia pensja 2-3 proc. najlepiej zarabiających.

Większość ludzi zarabia kwoty odpowiadające inteligencji

Jak wynika z artykułu szwedzkich naukowców, w kontekście najwyższych płac nie liczy się poziom zdolności poznawczych. Z kolei większość populacji zarabia kwoty odpowiadające ich możliwościom poznawczym.

Autorzy zauważają jednak, że zbadali tylko mężczyzn z populacji Szwecji. Jak cytuje ich Interia, nie brano pod uwagę m.in. motywacji czy stabilności psychicznej badanych.

Tagi: Zarobki