40 tys. ton śmieci przyjedzie do Polski z Niemiec. Wiemy już gdzie
Wywóz śmieci z Niemiec do Polski
Wywóz śmieci z Niemiec wymaga odpowiedniej i przemyślanej strategii. Dlatego też Główny Inspektor Ochrony Środowiska w Warszawie opracował dokładną trasę, którą mają zostać przetransportowane odpady. Business Insider Polska podaje, że po stronie polskiej samochody zajmujące się wywozem śmieci pokonają łącznie 50 km. Mają podróżować przez trzy powiaty: zgorzelecki, lwówecki i lubański.
W ramach akcji dostarczania 40 tys. ton śmieci ciężarówki z 7 firm przejadą m.in. przez centrum Lubania. Ostatecznie zostaną rozładowane w jednej z polskich firm, która mieści się w Rębiszowie w gminie Mirsk (woj. dolnośląskie). Przegląd Lubański donosi, że po zakończeniu akcji wywozu śmieci z Niemiec odpady mają zostać poddane operacji odzysku o kodzie R5.
Jakie odpady trafią do Polski?
Wywóz śmieci zakłada przetransportowanie tzw. pyłów gazów odlotowych. Są to odpady z odlewnictwa żelaza z hut, których składowanie w Niemczech jest zabronione. Ich utylizacja przeprowadzona zgodnie z zaleceniami środowiskowymi wymaga ogromnych nakładów finansów, dlatego też Niemcy poszukują alternatywnych i przede wszystkim tańszych rynków. Jednym z nich jest bez wątpienia Polska.
Niemiecka firma odpowiedzialna za wywóz śmieci jest zobowiązana do przestrzegania warunków decyzji GIOŚ, która zezwala na "eksploatację instalacji wytwarzania odpadów w kraju wysyłki oraz instalację zagospodarowania odpadów w kraju przeznaczenia", czytamy w oficjalnym piśmie warszawskiego Inspektora.