Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Finanse > Wyższa emerytura dla 100 tys. Polaków. Wreszcie padła data
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 05.11.2024 09:35

Wyższa emerytura dla 100 tys. Polaków. Wreszcie padła data

dłonie, seniorzy
Fot. Pixabay/sabinevanerp

Seniorzy czekali na to latami. Od 2009 roku część polskich emerytów otrzymywała zbyt niskie świadczenie tylko dlatego, że złożyli wniosek “w nieodpowiednim momencie”. Lukę w przepisach naprawiono, ale beneficjenci wciąż nie otrzymali pieniędzy. Resort rodziny zdradził nareszcie, kiedy mogą spodziewać się przelewów. Mowa o gigantycznej kwocie.

Na emeryturę czekali piętnaście lat

Minął rok, odkąd Trybunał Konstytucyjny podjął decyzję w sprawie tzw. “czerwcowych emerytur”. W listopadzie 2023 roku postanowiono, że seniorzy, którzy otrzymywali niższe świadczenie, powinni otrzymać wyrównanie. Chodzi dokładnie o jedenaście roczników osób, które na emeryturę przeszły w latach 2009-2019 i złożyły wniosek w czerwcu. Przepisy były wówczas skonstruowane w taki sposób, że świadczenia wyliczane w tym miesiącu były najmniej korzystne. Nowelizacja weszła w życie kilka lat temu, ale poszkodowani wciąż nie otrzymali podwyżek ani wyrównań. Teraz na się to zmienić.
 

W Biedronce właśnie się zaczęło. Do środy rozdają masło, ale wprowadzili limity

Miliardy złotych dla 100 tysięcy emerytów

Dlaczego rząd tak długo ociągał się ze zmianą przepisów? Powodem miał być sędzia-dubler, Justyn Piskorski, zasiadający w składzie orzekającym Trybunału Konstytucyjnego. Wreszcie, 4 listopada, w Wykazie Prac Legislacyjnych rządu pojawiła się zapowiedź zmian. Nowe przepisy miałyby wejść w życie 1 czerwca 2025 roku. Według zeszłorocznych szacunków ZUS, wyrównania miałyby wynieść ok. 1,6 mld zł, plus 531 mln zł odsetek. W uzasadnieniu czytamy:

W przypadku ustalenia wysokości emerytury według nowych zasad w czerwcu danego roku w latach 2009-2019 waloryzacji kapitału początkowego i składek, zewidencjonowanych na koncie ubezpieczonego, dokonuje się w taki sam sposób, jak przy ustalaniu wysokości emerytury w maju danego roku, jeżeli jest to korzystniejsze dla ubezpieczonego.
 

Wyższa emerytura tylko na wniosek

Resort zaznaczył jednak, że świadczenia nie zostaną przeliczone automatycznie. Aby otrzymać wyższą emeryturę, seniorzy będą musieli złożyć wniosek w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Powinni to zrobić nie później niż sześć miesięcy od dnia wejścia ustawy w życie. Potem ZUS będzie mieć 60 dni na ustalenie nowej wysokości świadczenia — zarówno emerytury, jak i renty rodzinnej.

ZUS wydawałby decyzję w sprawie ustalenia wysokości emerytury lub renty rodzinnej w terminie 60 dni od dnia wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania tej decyzji — napisano w założeniach do projektu ustawy.