Z Warszawy mogą zniknąć aż trzy najbardziej rozpoznawalne wieżowce. Przestały spełniać współczesne standardy
Trzy z najbardziej charakterystycznych wieżowców w Warszawie już niebawem na dobre mogą zniknąć ze stolicy. Mimo że wydają się nowoczesne, przestały spełniać współczesne standardy biurowe. Krajobraz stolicy ulegnie zmianie szybciej, niż się wydaje.
Krajobraz stolicy ulegnie diametralnej zmianie
Już wkrótce trzy bardzo charakterystyczne i nowoczesne wieżowce będą musiały ustąpić miejsca najnowszym biurowcom, spełniającym współczesne standardy tego typu konstrukcji.
Działka, na której stoi jeden z budynków została już zakupiona przez międzynarodowe przedsiębiorstwo budowlane Skanska z siedzibą w Sztokholmie w Szwecji. Spółka ma bardzo konkretne plany na zagospodarowanie terenu, po uprzedniej rozbiórce wieżowca Ilmet, wzniesionego w latach 1995-1997, mieszczącego się przy alei Jana Pawła II 15, przy rondzie ONZ.
"Inwestycja ma zapewnić ponad 60 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni użytkowej, co znacznie przewyższy obecne możliwości Ilmetu" - przekazuje serwis.
Serwis nowawarszawa.pl przekazał, że rozbiórka liczącego 83 metry wysokości budynku, może wystartować jeszcze w tym roku. Co z pozostałymi dwoma wieżowcami? I co otrzymamy w zamian?
Z Warszawy znikną też inne biurowce
Następne miesiące będą decydujące, jeżeli chodzi o losy wybudowanego pod koniec lat 90. PZU Tower, w którym do 2022 r. znajdowała się oficjalna siedziba PZU. Od kilku lat budynek stoi niezagospodarowany, a towarzystwo ubezpieczeniowe chce zastąpić go najnowocześniejszym, aż 150-metrowym wieżowcem.
W tej sprawie trwają negocjacje z władzami Warszawy, zakończą się one najprawdopodobniej jeszcze w tym roku. To nie koniec wielkich zmian. Warszawiacy pożegnają jeszcze jedną imponującą konstrukcję.
Zobacz też: Pilny komunikat GIF. Popularny produkt leczniczy został wycofany z aptek
Z Warszawy zniknie jeszcze jedna konstrukcja
Ostatnim wieżowcem, który ma zniknąć z mapy Warszawy, jest Pekao Tower, który ma zostać sprzedany pod koniec 2025 roku. Jeszcze do 2022 r. w wybudowanym w 1993 r. budynku przy ul. Grzybowskiej, mieściła się siedziba banku Pekao.
Jak przekazuje serwis nowawarszawa.pl, prawdopodobne jest, że wieżowiec zostanie całkowicie wyburzony, a w jego miejscu powstanie zupełnie nowy, dopasowany do współczesnych potrzeb biurowiec.