Zachęty do wymiany starych pieców coraz częstsze. Możesz je połączyć z kredytem
Wygląda na to, że nawet skarbówka wychodzi frontem do ekologii. Polacy, którzy mają zaciągnięty kredy na wymianę pieca, mogą odliczyć go od podatku. Jakie warunki trzeba spełnić, żeby się załapać?
Z tego artykułu dowiesz się:
Dlaczego kredytobiorca też może skorzystać z ulgi
Kogo omija ulga termomodernizacyjna
Czym jest ulga termomodernizacyjna
Dofinansowanie na zakup pieca
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w odpowiedzi na interpelację wyjaśnił, że można skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej bez względu na rodzaj finansowania. W praktyce oznacza to, że jeśli mamy zaciągnięty kredyt na termomodernizację, to możemy odliczyć go od podatku.
W interpretacji dyrektora KIS istotne jest poniesienie wydatku przez podatnika. Kredyt obciąża podatnika, a zatem możemy odliczyć go od podatku w ramach ulgi - wyjaśnia "Rzeczpospolita", która dokładnie wczytała się w interpelację.
Okazuje się, że interpretacja nie jest korzystna dla wszystkich podatników. Dziennik przytacza przykład pewnej emerytki, która wydała niemal 10 tys. zł na modernizację pieca, a dofinansowania nie dostanie.
Dofinansowanie nawet dla kredytobiorców
Ulga termomodernizacyjna wprowadzona została ustawą z 2018 r., jednakże obowiązuje od 2019 r. Faktura wystawiona na emerytkę została w połowie 2018 r., a zatem automatycznie wykluczyły kobietę z dofinansowania.
Warto zwrócić uwagę na to, że bez znaczenia dla przepisów pozostaje także fakt wpłaty pierwszej raty. Istotną jest data zaciągnięcia zobowiązania, wystawienia faktury itp.
Warto wspomnieć, że z ulgi można skorzystać tylko w przypadku wybudowanych już domów jednorodzinnych. W 2021 r. dofinansowanie wyniosło maks. 53 tys. w ramach ulgi termomodernizacyjnej.
Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]