Tym polskim miastem zachwycają się za granicą. Znany film wyniósł je na szczyt

“Najlepiej strzeżona tajemnica Europy Wschodniej” — tak o tym polskim mieście pisze brytyjski magazyn "Independent". Sekret zaczyna wychodzić na jaw, głównie z powodu głośnego filmu, który w zeszłym roku był nominowany do Oscara oraz wielu innych nagród. Podczas gdy Polacy decydują się na zagraniczne wycieczki, przyjezdni z różnych stron świata tłumnie ściągają do tego miejsca i zachwycają się jego urokami. Potwierdzają to kolejne turystyczne rekordy.
Świat zachwyca się polskim miastem
Zagraniczni turyści nie omijają Polski szerokim łukiem, wręcz przeciwnie regularnie pojawiają się w Polskich miastach i wyjeżdżają z nich pełni pozytywnych doświadczeń. Duży odsetek wszystkich podróżnych z zagranicy wybiera stolicę kraju, czyli Warszawę, popularnym kierunkiem jest również Gdańsk, Kraków, Katowice, Wrocław, Poznań, Łódź czy Rzeszów. Jednak ostatni rok nieco zamieszał w dotychczasowych rankingach.
Turyści doceniają nie tylko oryginalną architekturę, nowoczesne muzea, lokalną kuchnię i folklor. Część z nich podąża filmowym szlakiem, a w mieście chwalonym przez brytyjski magazyn “Independent” można znaleźć wiele miejsc, które stanowiły scenerię do wydarzeń uchwyconych okiem kamery. Zdecydowanie najpopularniejszą produkcją okazał się zeszłoroczny “Prawdziwy ból”, który nie tylko przyciągnął tłumy do kin, ale jak się okazuje, również podróżnych do polskiego miasta. O jakim miejscu mowa?


Turyści z zagranicy zachwycają się Lublinem
Uwagę zagranicznych turystów przyciąga ostatnio stolica Lubelszczyzny, która w lutym 2025 znalazła się w rankingu "pięciu niesamowitych miast" sporządzonym przez magazyn "Independent". Z danych lubelskiego ratusza wynika, że w 2024 roku Lublin odwiedziło 1,9 mln osób, z czego 434 tys. to podróżni zagraniczni. Szczytowym okresem był oczywiście sezon letni, obfitujący w miejskie festiwale oraz wydarzenia kulturalne.
Lublin niezmiennie przyciąga turystów swoją bogatą ofertą letnią. Z dużą pewnością w perspektywie najbliższych 5 lat, podczas których nasze miasto będzie przygotowywać się do obchodów Europejskiej Stolicy Kultury 2029, będzie ona jeszcze szersza i ciekawsza. Dlatego już dziś podejmujemy działania, aby przyciągnąć nowych turystów i zachęcić do powrotu tych, którzy już mieli szansę poznać Lublin – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępczyni Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji.

Turyści doceniają architekturę Lublina, głównie zabytkowe kamienice Starego Miasta, oryginalny Zamek Lubelski, ale zwracają również uwagę na zaplecze noclegowe. Wygodne i stosunkowo niedrogie hotele stanowią dodatkową zachętę do wybrania tego miasta np. na weekendowy wypad. Co warto zobaczyć w stolicy Lubelszczyzny?

Atrakcje turystyczne Lublina
Już samo przybycie do miasta może być interesującym doświadczeniem. W 2024 r. Lublin zdobył prestiżowe wyróżnienie w dziedzinie architektury za Dworzec Metropolitalny. Nowoczesny i ekologiczny obiekt zaczyna być wizytówką Lubelszczyzny, wzrok przyciąga jego oryginalna forma, a zwłaszcza ażurowe filary.
Miejscem chętnie odwiedzanym przez turystów jest Zamek Lubelski, gdzie znajduje się muzeum narodowe z oryginalnym zbiorem dzieł Tamary Łempickiej, polskiej malarki o międzynarodowej sławie. Na terenie Lublina znajduje się również wiele obiektów historycznych takich jak Kaplica Trójcy Świętej z unikatowymi bizantyjskimi malowidłami, ufundowanymi przez króla Władysława Jagiełłę, czy Państwowe Muzeum na Majdanku, stanowiące świadectwo tego, co wydarzyło się podczas drugiej wojny światowej. Wizyta w niemieckim obozie koncentracyjnym stanowi poruszające przeżycie.

Poszukiwacze historycznych ciekawostek powinni odwiedzić również Muzeum Wsi Lubelskiej — skansen z zabytkowymi zabudowaniami drewnianymi i murowanymi. Na ogromnej powierzchni znajduje się wioska oraz miasteczko. Można tam zobaczyć, jak kiedyś wyglądały sklepy, karczmy, a nawet gabinet dentystyczny.
Na te wszystkie miejsca zwrócili uwagę Brytyjczycy, którzy według danych lubelskiego ratusza stanowią najliczniejszą grupę zagranicznych turystów. Lublin zapewnia swoim gościom wiele atrakcji, zwłaszcza w letnim sezonie festiwalowym, kiedy do miasta zjeżdżają liczni artyści ze świata muzyki, teatru, nowego cyrku, czy innych sztuk wizualnych. Tych wydarzeń będzie stopniowo przybywać, ponieważ już wiadomo, że w 2029 roku miasto będzie nosiło tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. To inicjatywa UE, której początki sięgają 1985 roku i ma na celu głębsze zintegrowanie Europejczyków oraz rozwój państw należących do Wspólnoty.







































