Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Eko > W 2021 roku niektóre produkty bezpowrotnie znikną. Nie kupisz ich już w sklepie
Konrad Karpiuk
Konrad Karpiuk 03.01.2021 01:00

W 2021 roku niektóre produkty bezpowrotnie znikną. Nie kupisz ich już w sklepie

zakaz sprzedaży plastiku
Unsplash.com Peter Bond

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakich produktów nie kupisz w sklepie w 2021 roku

  • Co to oznacza dla przedsiębiorców

  • Jakie są dalsze plany UE na ograniczenie plastiku

Zakaz sprzedaży części produktów z plastiku

Zakaz sprzedaży jednorazowych widelców, kubków etc. to pierwszy krok w celu redukcji masowego zużycia i produkcji plastiku. Nowe przepisy nie dotyczą tylko plastikowych sztućców, ale także wielu innych przedmiotów z tworzyw sztucznych. Niektóre z nich używamy niemal codziennie.

Wśród produktów z zakazem sprzedaży znalazły się plastikowe talerze, widelce, noże i łyżki, słomki, mieszadełka do napojów, patyczki do balonów, styropianowe i plastikowe pojemniki do żywności i kubeczki, a nawet plastikowe patyczki higieniczne.

Przedsiębiorcy muszą się szykować na wyższe koszty

Jednorazowe produkty z plastiku zastąpią ich odpowiedniki, wykonane choćby z papieru, metalu, lub drewna. Alternatywę stanowią również biodegradowalne produkty z bambusa, skrobi kukurydzianej i słomy.

To oznacza dodatkowe koszty dla wielu producentów i przedsiębiorców. Do tej pory wyroby z plastiku były najtańsze, więc zakaz ich sprzedaży wymusi kupno droższych zamienników. W przyszłości firmy poniosą jeszcze więcej kosztów, bo Unia Europejska planuje kolejne etapy redukcji zużycia plastiku.

Zakaz sprzedaży to dopiero początek planów UE

4 lipca 2018 roku w UE wszedł w życie tzw. pakiet odpadowy. To program, który wymusza na państwach członkowskich gospodarowanie i utylizację odpadów. Do 2025 roku kraje wspólnoty muszą osiągnąć 55 proc. utylizacji, do 2030 60 proc., a do 2035 65 proc.

Zakaz sprzedaży jednorazowych, plastikowych produktów to dopiero pierwszy etap planowanych przez UE zmian. Od 2025 roku wieczka i nakrętki plastikowe będą mogły być wprowadzone do obrotu tylko pod warunkiem stałego przymocowania do butelek i pojemników. Ponadto wszystkie butelki będą musiały być wytworzone w 25 proc. z materiału pochodzącego z recyklingu, a w 2030 roku w 30 proc.

Od początku 2021 roku plastik, który nie został przetworzony, będzie dodatkowo opodatkowany przez UE. Stawka wynosi 80 eurocentów za każdy nieprzetworzony kilogram. Uzyskane pieniądze zostaną przeznaczone choćby na Fundusz Odbudowy po pandemii koronawirusa.

Zanieczyszczenie plastikiem jednym z największych wyzwań XXI wieku

Jak wskazuje portal Wiadomości Handlowe, w ciągu ostatnich 65 lat produkcja plastiku wzrosła z 2 mln do 348 mln ton w ciągu roku. Rocznie 8 mln ton plastiku wycieka do oceanu światowego. To tak jakby co minutę jedna śmieciarka wyrzucała ładunek do wody.

Jak podaje WWF, niechlubna statystyka może wzrosnąć dwukrotnie do 2030 roku i czterokrotnie do 2050 roku. Dlatego zdaniem organizacji, trzeba podejmować jak najwięcej działań ograniczających zużycie i produkcję plastiku.

Ze względu skalę występowania, oraz trwałość tworzywa, ONZ uznało zanieczyszczenie plastikiem za jedno z największych wyzwań XXI wieku. Mikroplastik znaleziono w Rowie Mariańskim, arktycznym lodzie, wodzie, a według informacji "The Guardian" nawet w łożysku nienarodzonego dziecka.