Nowy zakaz wchodzi 20 maja. Objętych ponad 100 tys. sklepów, dotknie 9 mln Polaków, dla połowy z nich będzie nieprzyjemną niespodzianką
Zakaz od 20 maja
Przyzwyczailiśmy się w ostatnich dniach, że wszelkie zakazy zostają znoszone, tymczasem w przyszłym tygodniu pojawi się kolejny, tym razem jednak nie związany z pandemią koronawirusa. Jego wprowadzenie istotnie wpłynie na życie 9 mln Polaków - bo tylu właśnie w Polsce mamy aktywnych palaczy tytoniu.
Od 20 maja wejdzie w życie zakaz sprzedaży papierosów mentolowych oraz tych z kapsułką smakową w ponad 100 tys. punktów detalicznych w Polsce. To efekt unijnej dyrektywy, przyjętej jeszcze w 2014 roku, której założeniem jest przyczynienie się do spadku liczby nałogowych palaczy.
Zakaz ten uderzy w miliony Polaków. Z danych Federacji Konsumentów wynika, że obecnie papierosy pali w naszym kraju około 9 mln osób, z czego blisko połowa to palacze papierosów mentolowych. Dla blisko połowy z nich unijna regulacja będzie niemiłym zaskoczeniem. Dlaczego? Ponieważ nie mają o niej pojęcia.
- Z badań wynika, że blisko 50 proc. konsumentów nie wie o zakazie sprzedaży, który ma wejść 20 maja. Jednocześnie prawie 20 proc. badanych deklaruje, że jest gotowe sięgnąć po papierosy mentolowe z czarnego rynku – mówi – cytowany przez Business Insider – Maciej Ptaszyński, prezes Polskiej Izby Handlu.
Ptaszyński nie ma wątpliwości, że zakaz sprzedaży papierosów mentolowych będzie miał znaczący wpływ na handel detaliczny w Polsce.
- Polska wyróżnia się na tle krajów Unii Europejską, jeśli chodzi o konsumpcję mentolowych wyrobów tytoniowych. Stanowią one u nas blisko 30 proc. rynku. W niektórych sklepach odpowiadają one za 15 proc., a nawet 40 proc. obrotu. Dlatego ta planowana zmiana, będzie miała tak duży wpływ na handel detaliczny w Polsce – mówi prezes PIH.
Znaczące przychody do budżetu
Ptaszyński przytacza również dane z których wynika, że ze sprzedaży papierosów wpływa do budżetu państwa rocznie około 26 mld zł, co oznacza, że 7-9 mld zł przychodów każdego roku stanowią właśnie papierosy mentolowe.
Prezes PIH w związku z wejściem w życie unijnej dyrektywy skierował apel do Ministerstwa Finansów, konsumentów, a także mediów.
- Stajemy przed bardzo dużym wyzwaniem i jako organizacja zwracamy się z apelem w pierwszej kolejności do Ministerstwa Finansów, KAS, żeby nie dopuścili do zalania nas papierosami przemycanymi do Polski. Kolejny apel kierujemy do konsumentów, aby nie korzystali z wyrobów podrabianych z szarej strefy, które produkowane są bez żadnego nadzoru i nie spełniają norm jakościowych i mogą zawierać inne substancje niewiadomego pochodzenia. Trzeci apel kierujemy do mediów, aby uświadomić jak największą liczbę konsumentów o zbliżającym się zakazie sprzedaży – podkreślił Ptaszyński.