To będą ciężkie czasy dla palaczy. Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o podatku akcyzowym. To oznacza, że już od najbliższego roku papierosy, wyroby tytoniowe i im podobne, doczekają się ogromnych podwyżek cen. To jednak nie wszystko. W kolejnych latach ceny tych produktów będą rosnąć lawinowo. Planowana cena pojedynczej paczki papierosów może szokować, czy jednak skutecznie zmotywuje do rzucenia nałogu?
Gumy do żucia wzbudzają… coraz większe emocje. Podobnie jak niedawne "alko-tubki", produkt trafia na celownik ekspertów i ustawodawców. Sprawa wydaje się bardziej skomplikowana, niż można przypuszczać.
Palenie papierosów na balkonie budzi ogromne emocje. Są tacy, którzy chętnie wychodzą "na dymka”, cieszą się, że mogą to robić bez opuszczania mieszkania. Niepalący natomiast denerwują się na unoszący się dym, który szkodzi zdrowiu, a latem rujnuje zapach prania. Na jednym z osiedli w północnej Polsce zapadła decyzja o wprowadzeniu zakazu palenia na balkonach, która wywołała awanturę wśród mieszkańców. Mimo to pojawiły się pomysły, żeby wprowadzić ten zakaz w całym kraju.
Gigant tytoniowy zamyka fabryki, a prawie 400 osób straci pracę. To działanie amerykańskiego przedsiębiorstwa Philip Morris International może być sygnałem początku wielkich zmian na całym rynku. Powód? “Należy podjąć trudne, ale konieczne decyzje”. Firmie zostało niewiele czasu.
Kilka lat temu zmorą rodziców i nauczycieli były dopalacze, po które sięgali uczniowie. Teraz na rynku jest dostępny inny bardzo niebezpieczny produkt - tzw. snusy. To woreczki z nikotyną po które coraz częściej sięga młodzież. Ich działanie może być bardzo szkodliwe. Sanepid ostrzega przed skutkami ich zażywania, a ministerstwo zdrowia szykuje zmiany.
Od 2025 roku palacze muszą się przygotować na drastyczne wzrosty cen wyrobów tytoniowych. Rząd planuje znaczące podwyżki akcyzy na papierosy i e-papierosy, co spowoduje, że najtańsza paczka będzie kosztować przynajmniej 20 zł. Co kryje się za tymi zmianami i dlaczego Ministerstwo Finansów postanowiło przyspieszyć podwyżki?
Złe wiadomości dla palaczy. W kraju rosną średnie pensje, a co za tym idzie, stać nas na zakup większej liczby produktów, w tym także szkodliwych dla zdrowia używek. W odpowiedzi na to rząd szykuje podwyżki akcyzy. Wiemy, ile może kosztować paczka papierosów w styczniu 2025 roku. Nie wszystkich będzie stać na taki wydatek.
Nadchodzą ciężkie czasy dla osób, które lubią sobie puścić dymka. Już od najbliższego roku papierosy, oraz wyroby tytoniowe i podobne, doczekają się ogromnych podwyżek cen. Jakby tego było mało, w kolejnych latach mają one rosnąć lawinowo. Cena pojedynczej paczki papierosów już wkrótce będzie szokować.
Polacy znajdują się w gronie nielicznych europejskich narodów, w których w ostatnich latach odsetek palaczy wzrósł. Przyczyniają się do tego nowe postaci używki, jak podgrzewacze, e-papierosy i niska cena wkładów do nich, przynajmniej w porównaniu do zwykłych papierosów. To się ma jednak wkrótce zmienić - ministerstwo finansów planuje skokowy wzrost stawek akcyzy na papierosy, produkty nowatorskie, w tym wkłady do podgrzewaczy oraz płyny do papierosów elektronicznych. Przeciwnicy tego pomysłu znaleźli się nie tylko wśród palaczy.
Rząd pracuje nad zmianami, które brutalnie uderzą w palaczy. We wtorek miało już dojść do spotkania przedstawicieli Ministerstwa Finansów z przedstawicielami branży tytoniowej. Ci ostatni nie kryją zdziwienia, ceny papierosów poszybują bowiem jak nigdy. Przewidywana cena jednej paczki zwala z nóg.
Obecnie tzw. Track&Trace obejmuje jedynie papierosy i tytoń do ich samodzielnego skręcania. Już niedługo, bo od maja bieżącego roku, ma się to jednak zmienić - przepisy w systemie rejestrowania wyrobów tytoniowych mają zostać rozszerzone. To także zmiana dla punktów sprzedaży.
Litewskie Ministerstwo Gospodarki i Innowacji przedłożyło wczoraj (8 sierpnia) projekt poprawek do ustawy o kontroli tytoniu, wyrobów tytoniowych i powiązanych wyrobów.
Instytut Staszica zajął się analizą formalnego statusu jednego z nowatorskich wyrobów nikotynowych. O woreczkach, będących alternatywą wobec tradycyjnych papierosów, mówi się coraz częściej, między innymi w kontekście zaleceń WHO w zakresie tworzenia społeczeństw wolnych od dymu tytoniowego.
Przedstawiciele firmy Philip Morris, jednego z największych producentów papierosów, zapowiedzieli, że firma nie zamierza w przyszłości produkować klasycznych wyrobów tytoniowych, w tym Marlboro. Zamiast tego chce skupić się na produktach niskiego ryzyka – donosi serwis dlahandlu.pl.
Dla mieszkańców Czech zakupy w Polsce nadal są atrakcyjne cenowo. Przykładowo papierosy w Polsce są tańsze niż w Czechach. Z tego powodu niektórzy mieszkańcy Czech kupują ten towar w Polsce.
Nowa Zelandia wprowadzi zakaz sprzedaży papierosów osobom urodzonym po 1 stycznia 2009 roku. Przeciwnicy tego pomysłu wskazują, że zakaz będzie sprzyjać sprzedaży na czarnym rynku.
Dla niemal 60 proc. niepalących Polaków praca byłaby atrakcyjniejsza, gdyby za niewychodzenie „na papieroska” dostali dodatkowe dni wolne – czytamy w badaniu „Praca w czasach zmian”. W 2019 roku prawie 8 mln Polaków przyznało się do regularnego palenia. Według firmy Work Service, przy założeniu, że dzienna suma przerw na papierosa w pracy wynosi nawet godzinę, straty finansowe firm z tego tytułu miały wynieść w skali kraju nawet kilkadziesiąt milionów złotych dziennie (szacunki właściwe dla 2017 roku).Na zlecenie portalu Pracuj.pl firma ARC Rynek i Opinia opracowała badanie, w którym zapytała Polaków o ich podejście do czterodniowego tygodnia pracy, wychodzenia „na papieroska” w godzinach pełnienia obowiązków zawodowych i preferowanych warunków zatrudnienia.
Akcyza na alkohol i tytoń pójdzie w górę od nowego roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o podatku akcyzowym, która zakłada podniesienie stawek akcyzy.Kancelaria prezydenta podała informację, że prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o podatku akcyzowym, która zakłada podniesienie stawek akcyzy m.in. na alkohol, papierosy i tytoń.Celem nowelizacji jest podniesienie stawek akcyzy na wyroby alkoholowe oraz papierosy i tytoń w roku 2022 oraz wyznaczenie ścieżki podwyżki stawek na lata 2023-2027. – Deklarowanym celem ustawy jest: „realizowanie zadań RM w zakresie polityki prozdrowotnej poprzez ograniczanie dostępności cenowej napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych i ich substytutów oraz zniwelowanie skutków inflacji, jaka w najbliższych latach prowadziłaby stopniowo do relatywnego spadku cen używek w stosunku do cen innych wyrobów konsumpcyjnych”. Ustawa wprowadza zmiany w: ustawie z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz.U. z 2020 r. poz. 722, z późn. zm.) oraz w ustawie z dnia 30 marca 2021 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 694 i 1642) – czytamy w wyjaśnieniu kancelarii prezydenta.
Palacze w Polsce nie mogą narzekać - akcyza na wyroby tytoniowe nie jest wysoka, a inne podatki także nie są dotkliwe. Eksperci apelują do rządzących: zróbcie coś z tym.
Nowa Zelandia bierze się za palaczy i postanowiła wprowadzić zakaz palenia dla urodzonych po 2004 roku. Strategia przyjęta przez Nową Zelandię zakłada całkowite wykluczenie tytoniu do 2025 r.Z tego artykułu dowiesz się:Jakie zmiany chce wprowadzić Nowa ZelandiaKto jest za, a kto przeciw zmianom
Być może nie wszyscy wiedzą, ale w tym miesiącu weszły w życie nowe przepisy dotyczące wyrobów tytoniowych. Zakładają one, że przeznaczone do sprzedaży wyroby nowatorskie, tzw. podgrzewacze tytoniu, a także płyny do e-papierosów muszą być oznaczone banderolami. Ministerstwo Finansów podkreśla, że zmiany mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa palaczom, a zarazem są pierwszym krokiem w kierunku ochrony legalnego biznesu przed nieuczciwą konkurencją. Z tego artykułu dowiesz się:Od maja płyny do e-papierosów czy podgrzewacze tytoniu muszą być oznaczone banderolamiDlaczego zmiany te wpłyną na bezpieczeństwo palaczyKtóry kraj chce wprowadzić zakaz palenia dla osób, które wkrótce wkrocza w dorosłość
Korzystający z e-papierosów muszą liczyć się z prawdziwą rewolucję wśród wyrobów tytoniowych. Od 1 maja br. weszły w życie bowiem przepisy, które mają ukrócić szarą strefę e-papierosów i zapewnić większe bezpieczeństwo konsumentom.Z tego artykułu dowiesz się:Co przyniosą zmiany w przepisachDlaczego resort zdecydował się na taki krokJaki problem rodzą e-papierosy
Początek maja to nie tylko długi weekend, ale też ważne zmiany dla palaczy, którzy w ostatnich latach musieli przyzwyczaić się do wszelkiego rodzaju zakazów. Od 1 maja tego roku przeznaczone do sprzedaży wyroby nowatorskie, czyli podgrzewacze do tytoniu, a także płyny do e-papierosów muszą być oznaczone banderolami. Nowe zasady mają na celu m.in. ukrócenie szarej strefy na rynku tytoniowym i zapewnienie bezpieczeństwa palaczom. Z tego artykułu dowiesz się:Od 1 maja płyny do e-papierosów i podgrzewacze do tytoniu muszą mieć banderoleDlaczego na zmianach mogą skorzystać palaczeJakie radykalne zakazy dla palaczy chce wprowadzić Finlandia
Zakaz palenia już niebawem może zostać rozszerzony o balkon. Z sondy przeprowadzonej w Warszawie wynika, że mieszkańcy są mocno podzieleni co do zaostrzenia zasad. Mimo tego, inicjatorka badania zamierza przygotować obywatelski projekt ustawy w tej sprawie.Z tego artykułu dowiesz się:Jaki procent warszawiaków opowiada się za wprowadzeniem zakazu palenia na balkonieMieszkańcy których dzielnic są największymi zwolennikami tego pomysłuW których innych państwach obowiązuje zakaz palenia na balkonie
Z tego artykułu dowiesz się:Jakie plany wobec podatku akcyzowego ma rządJak resort uzasadnia swoją decyzjęJak zareagowała branża tytoniowa
Z tego artykułu dowiesz się:Jakie są powody wprowadzenia zakazu paleniaJaka jest kara za łamanie zasadIle osób pali papierosy na Litwie