Zakaz handlu blokuje zakupy w niedzielę. Obecna z zakazem, ale część marketów się wyłamała
Zakaz handlu w niedzielę powoli staje się martwym przepisem. Choć jeszcze nie wszystkie sklepy zdecydowały się na odważny krok ominięcia zakazu handlu, ich grono wciąż się powiększa.
Z tego artykuły dowiesz się:
Jaka jest historia omijania niedzielnego zakazu handlu
Gdzie zrobimy zakupy w niedzielę niehandlową
Co o omijaniu przepisów mówią eksperci
Zakaz handlu pokonały sklepy Żabka
Zakaz handlu w niedzielę został uchwalony w Polsce w 2018 r. Przepisy, które obowiązują do dziś, pozwalają na funkcjonowanie w tym dniu m.in.: placówkom pocztowym, kwiaciarniom, stacjom benzynowym oraz tym sklepom, za których ladą stanie właściciel.
Żabka bardzo szybko ominęła niedzielny zakaz handlu i przekształciła się w placówkę pocztową. Biuro prasowe Żabki informowało, że przekształcenie w placówki pocztowe to wynik rozszerzenia umowy z operatorem zawartej już w 2012 r.
Z franczyzobiorcami Żabki próbowała walczyć Państwowa Inspekcja Pracy. PIP podnosiła, że właściciele sklepów Żabka nie mogą ich otwierać w niedzielę i podawać się za placówki pocztowe. Franczyzobiorcy udawali się do sądów, gdzie wygrywali procesy.
Jednolita linia orzecznicza sądów otworzyła furtkę także innym sklepom. W 2019 r. placówkami pocztowymi stały się sieci sklepów grupy Eurocash, czyli ABC, Lewiatan, Groszek, Delikatesy Centrum i Euro Sklep.
Zakaz handlu coraz częściej martwym przepisem
W ostatnim czasie pojawiła się informacja, że placówkami pocztowymi zostały także sklepy sieci Kaufland. Choć sklep może funkcjonować w ten sposób od końca maja, jeszcze nie zdecydował się na otwarcie placówek.
Zakupy zrobimy także w niektórych placówkach InterMarche oraz PoloMarket. W przypadku tej pierwszej sieci, do grona otwartych w niedzielę dołączył sklep w Głogowie. Według informacji opublikowanej w mediach społecznościowych, InterMarche w Głogowie będzie funkcjonować jako placówka pocztowa.
Przedstawiciele związków zawodowych apelują o uszczelnienie luki prawnej występującej w ustawie. Co więcej, podkreślają że zagraniczne spółki nie szanują polskiego prawa i próbują zrobić wszystko, aby je ominąć.
Z kolei prawnicy przywołują orzeczenie Sądu Najwyższego, które obala twierdzenie PIP-u o tym, że poza wpisem REGON liczy się także asortyment sprzedawany w sklepie. SN stwierdził, że znaczenie ma tylko wpis REGON. Jednocześnie prawnicy przestrzegają swoich klientów przed kłamaniem w rejestrze, ponieważ grożą za to surowe kary.
Przypomnijmy, że w tę niedzielę również nie zrobimy zakupów w wielkich supermarketach. W ciągu całego roku przypada siedem niedziel handlowych. Na kolejną będziemy musieli poczekać do 27 czerwca, a następnie do 29 sierpnia.
Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]