Zakaz handlu nie tylko w niedzielę. Sklepy zamknięte będą też w czwartek
Nadchodzi trudny tydzień dla konsumentów. Sklepy będą zamknięte nie tylko jutro i w kolejną niedzielę, ale też w czwartek w związku ze świętem Bożego Ciała. Niedziela bez zakazu handlu dopiero za miesiąc.
Z tego artykułu dowiesz się:
Z powodu Bożego Ciała zakaz handlu obowiązuje również w najbliższy czwartek
Gdzie w tym dniu będziemy mogli zrobić zaopatrzenie
Kiedy przypada kolejna niedziela handlowa
Zakaz handlu nie tylko jutro
Nadchodzący tydzień nie będzie łatwy dla konsumentów. Większych zakupów nie będzie można zrobić nie tylko jutro i w następną niedzielę, ale też w najbliższy czwartek.
Powodem jest przypadające w tym roku 3 czerwca święto Bożego Ciała. Dzień ten jest jednym z dni ustawowo wolnych od pracy, jak również dniem w którym obowiązuje zakaz handlu.
Boże Ciało to od lat dla Polaków również okres długiego weekendu. Wystarczy bowiem wziąć urlop w przypadającym po święcie piątku i można cieszyć się aż czterema dniami wolnymi. W tym roku dłuższe wolne cieszy szczególnie, bo będzie to pierwszy od dłuższego czasu długi weekend bez pandemicznych obostrzeń przez co można pozwolić sobie na dalszy wyjazd.
Choć w najbliższy czwartek obowiązywał będzie zakaz handlu, to nie oznacza to, że nie będzie żadnej możliwości zrobienia zaopatrzenia. Ustawa przewiduje bowiem wyjątki zgodnie z którymi w niedzielę i święta mogą prowadzić działalność m.in. sklepy w których za ladą stanie właściciel, sklepy o statusie placówki pocztowej, stacje benzynowe, ale też kawiarnie, piekarnie czy cukiernie.
Dla spragnionych większych niedzielnych zakupów mamy niezbyt dobrą informację. Kolejna niedziela bez zakazu handlu dopiero za miesiąc, a dokładnie 27 czerwca. Zakazu w tym dniu nie będzie, gdyż będzie to pierwsza niedziela wakacji. Z powodu zakończenia wakacji zakupy w ostatnim dniu tygodnia będzie można zrobić również dwa miesiące później.
Ostatnie niedziele handlowe w 2021 roku planowo mają przypaść na dwie niedziele poprzedzające tegoroczne Święta Bożego Narodzenia - 12 i 19 grudnia. Piszemy “planowo”, gdyż rok temu parlamentarzyści w ostatniej chwili zdecydowali o zdjęciu zakazu handlu również w niedzielę 6 grudnia, co pokazuje, że terminy dotyczące handlowych niedziel w danym roku mogą być zmieniane.
Rząd o zmianach dot. niedziel handlowych
Czy w tym roku można spodziewać się zmian dotyczących regulacji w zakresie niedziel handlowych? Z tym pytaniem redakcja Biznes Info zwróciła się do Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii na początku roku, gdy co i rusz pojawiły się apele nawołujące a to do zawieszenia zakazu handlu w niedzielę, a to do jego utrzymania.
- Do Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii wpływają zarówno postulaty podmiotów opowiadających się za zniesieniem bądź czasowym zawieszeniem zakazu handlu w niedziele i święta, jak również stanowiska podmiotów stanowczo popierających obecnie obowiązujące regulacje i sprzeciwiających się jakimkolwiek zmianom w tym zakresie. Obecnie analizujemy wspomniane informacje i sugestie związane ze stosowaniem przepisów ustawy z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni – odpowiedział resort.
Jak widać z trwających już prawie pięć miesięcy analiz niewiele póki co wyniknęło, co pozwala przypuszczać, że na razie nie należy spodziewać się w tym zakresie rewolucyjnych zmian.
Przypomnijmy, że ustawa o zakazie handlu w niedzielę została przyjęta przez Sejm na początku 2018 roku (jej inicjatorem była “Solidarność). Początkowo - od marca do grudnia 2018 r. - obowiązywało de facto ograniczenie handlu, ponieważ sklepy były otwarte w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca, podczas gdy w 2019 roku już tylko w ostatnią niedzielę miesiąca. W ubiegłym roku zakaz handlu zaczął już obowiązywać w praktyce, gdyż nie mogliśmy zrobić zakupów we wszystkie niedziele, poza ośmioma wyjątkami.
Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]