BiznesINFO.pl
Zakaz handlu w niedziele - gdzie zrobimy zakupy?

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Zakaz handlu obowiązuje. Ale część sklepów się wyłamała

4 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Wiktoria Pękalak

Udostępnij:

Zakaz handlu w niedzielę obowiązuje, co oznacza, że większość sklepów jest zamknięta. Dla zapominalskich, którzy w ostatniej chwili przypomną sobie, że zabrakło im chrzanu, czy majonezu mamy dobrą wiadomość - są miejsca, gdzie spokojnie zrobią zakupy.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Kiedy obowiązuje zakaz handlu

  • Gdzie zrobimy dziś zakupy

  • Kiedy następna niedziela handlowa

Zakaz handlu. Gdzie można zrobić zakupy 4 kwietnia

Dziś, w niedzielę, obowiązuje zakaz handlu, jednak są miejsca, gdzie zrobimy zakupy. Standardowo otwarte będą Żabki i Freshmarkety. Warto jednak pamiętać, że dziś w związku ze świętem godziny pracy sklepu mogą ulec skróceniu, chyba że za ladą zdecyduje się stanąć sam właściciel sklepu lub członkowie jego rodziny. Zakupy zrobimy również w aptekach i na stacjach benzynowych.

Należy mieć też na uwadze, że w związku z wprowadzonymi ostatnio obostrzeniami, w sklepach obowiązują limity osób. W sklepach o powierzchni do 100 metrów przebywać może jedna osoba na 15 mkw., zaś w większych miejscach przekraczających 100 metrów, przebywać może jedna osoba na 20 mkw.

Niedziele handlowe w 2021 roku

Niedziel handlowych w bieżącym roku jest naprawdę niewiele. W kalendarzu na 2021 rok znalazło się ich dokładnie siedem. Pierwsze dwie z nich mamy już za sobą - 31 stycznia i 28 marca. Na następną będziemy musieli trochę poczekać, bo aż trzy tygodnie. Poniżej zamieszczamy listę niedziel bez zakazu handlu:

  • 25 kwietnia 2021;

  • 27 czerwca 2021;

  • 29 sierpnia 2021;

  • 12 grudnia 2021;

  • 19 grudnia 2021.

[EMBED-11]

Niedziel handlowych więcej na papierze niż w rzeczywistości

Niestety, niedziele, w których zakaz handlu nie obowiązywał, wiele sklepów i tak nie mogło się otworzyć w związku z lockdownem i obostrzeniami narzuconymi przez rząd. Branża handlowa apelowała w związku z tym do Mateusza Morawieckiego o to, by do kalendarza niedziel handlowych dodano dodatkowe dni bez zakazu handlu. Chodziło przede wszystkim o to, by sklepy mogły odpracować straty, które poniosły w związku z przymusowym zamknięciem.

Rząd pozostaje w tej kwestii jednak nieugięty i nie wygląda na to, by miało się to zmienić. Premier mówił ponadto, że taki temat nie był nawet w ramach prac Rady Ministrów poruszany.

Sklepy, które omijają zakaz handlu

Na szczęście są jeszcze sklepy, w których zakaz handlu nie obowiązuje, a ich grono stale się powiększa. Do tej pory z zakupami w niedziele niehandlowe kojarzyła nam się głównie Żabka i sklepy mieszczące się przy budynkach dworca.

Ostatnio do tej grupy dołączyła także sieć sklepów Lewiatan, która, podobnie jak Żabka, obeszła system, poszerzając swoje usługi o obsługę przesyłek w ramach działalności jako placówka pocztowa. 

Oprócz Lewiatana zakaz handlu w niedziele obejdą Delikatesy Centrum, abc czy Euro Sklep. Wszystko dzięki trójstronnej umowie o współpracy podpisanej przez Pointpack, Pocztę Polską i Eurocash, w ramach której możliwa będzie obsługa przesyłek dostarczanych przez pocztę.

Podobne artykuły

Wikimedia, Mateusz Giełczyński, CC BY-SA 4.0

Handel

Biedronka wprowadza ogromną zmianę w sklepach. Zmieni opakowania swoich produktów

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS 28.03.2021. Warszawa N/Z Przedswiateczne zakupy w hipermarkecie Carrefour

Handel

Tesco likwiduje swój program lojalnościowy. Masz czas tylko do końca czerwca

Czytaj więcej >
Biznes Info

Handel

AliExpress w tarapatach. Założyciel musi zapłacić miliardową karę

Czytaj więcej >
Unsplash/Markus Spiske

Handel

Tesco likwiduje hitowy program. Klienci mają czas tylko do 30 czerwca

Czytaj więcej >
Biedronka przygotowała fantastyczną promocję dla swoich klientów

Handel

Biedronka rozda vouchery o wartości 99 zł w ramach akcji ”Kupuj Świeże Polskie Produkty”

Czytaj więcej >
Maski FFP2 od dziś w Lidlu

Handel

Maski FFP2 od czwartku w Lidlu. Cena jest bardzo atrakcyjna

Czytaj więcej >