BiznesINFO.pl Polska i Świat Mija dekada od wprowadzenia kontrowersyjnego zakazu. Polacy nadal podzieleni
Marek Bazak/East News

Mija dekada od wprowadzenia kontrowersyjnego zakazu. Polacy nadal podzieleni

15 listopada 2020
Autor tekstu: Maria Glinka

Zakaz palenia od 10 lat. Społeczeństwo podzielone

Od 15 listopada 2010 r. obowiązuje znowelizowana ustawa antynikotynowa , która wprowadziła zakaz palenia w miejscach publicznych. Katalog miejsc, w których nie można palić tytoniu jest długi.

Od dekady obowiązuje zakaz palenia m.in. na dworcach, w publicznych obiektach kultury, w ogólnodostępnych miejscach przeznaczonych do wypoczynku i zabawy dzieci, na przystankach komunikacji miejskiej oraz w środkach publicznego transportu, w obiektach sportowych, w zakładach opieki zdrowotnej i szkołach. Za nieprzestrzeganie przepisów grozi mandat do 500 zł.

Wprowadzeniu przepisów towarzyszył duży sprzeciw społeczny. Część wypowiedzi Polaków z tamtego czasu przypomina TVN24. - Prawdopodobnie przestanę chodzić do lokali publicznych w tej sytuacji, bo nie mam 15 lat, żeby wyskakiwać "na dymka" – przyznał jeden z rozmówców stacji.

Jednak zakaz palenia krytykowali nie tylko klienci, ale i pracownicy gastronomii. Tuż po wprowadzeniu ograniczeń zdecydowanie spadła liczba gości. - U mnie w lokalu, gdzie ja pracuję, dużo mniej ludzi się teraz pojawia. […] Jeżeli ktoś nie chce wdychać biernie tytoniu to nie powinien po prostu chodzić do takich lokali – przyznała jedna z rozmówczyń.

Inny pracownik lokalu zwrócił uwagę, że zakaz palenia przełożył się na dużo większą rotację klientów. - Kiedyś ludzie siedzieli przy jednym piwie i całej paczce papierosów, teraz wypiją piwo i idą do domu - oznajmił.

Jednak w tym gąszczu krytyki znalazły się również osoby, które zakaz palenia oceniały pozytywnie. - Ja się nawet cieszę z tego, że mogę wyjść. Po pierwsze, mniej palę, po drugie - mniej śmierdzę -przyznał inny rozmówca TVN24.

1 . Prawo do emerytury jest dla nich przekleństwem. Pożegnają się z pracą, w podobnej sytuacji jest prawie 40 tys. osób 2 . Wysokość emerytury arcybiskupa Głódzia może zadziwiać. To jedynie szczątkowa część jego gigantycznego majątku 3. Biedronka chce ponowić ostatni sprzedażowy sukces. Dzisiaj sklepy czeka szturm klientów, czekali na powtórkę

Zakaz palenia a nawyki Polaków. Jak zmieniło się podejście obywateli do papierosów?

Oficjalne wyliczenia zaprezentowane przez ekspertów m.in. z Katedry i Kliniki Onkologii i Radioterapii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego wskazują, że rok po wejściu kontrowersyjnego zakazu palenia po papierosy sięgało 31 proc. obywateli. W 2019 r. odsetek palaczy wyniósł 21 proc.

Według badania CBOS z sierpnia 2019 r. po papierosy sięgało 26 proc. – co piąty regularnie, a co dwudziesty sporadycznie. Mimo że wyliczenia CBOS są wyższe niż szacunki ekspertów, to dane z 2019 r. są i tak najniższe w historii badań nad palaczami prowadzonymi przez ten ośrodek. Dla porównania w Kanadzie i Szwecji na wyroby tytoniowe decyduje się odpowiednio 13 proc. i 14 proc. całej populacji.

Na przestrzeni lat 2011-2019 odsetek palących mężczyzn spadł z 39 proc. do 24 proc., a kobiet – z 23 proc. do 18 proc. Puls Medycyny podaje, że wśród kobiet wyliczenia utrzymują się od kilku lat na zbliżonym poziomie. W 2015 r. po papierosy sięgało 15 proc. Polek, a w 2017 r. – 20 proc.

Tym, co cieszy ekspertów z GUM zaangażowanych w kampanie antynikotynowe, jest fakt, że jest coraz więcej Polaków, którzy nigdy nie zapalili papierosa (łącznie 67 proc., kobiety - 74 proc.). Jednak, mimo zakazu palenia, w dalszym ciągu po papierosy sięga dość duża liczba osób - ok. 8 mln obywateli.

Obserwuj nas w
autor
Maria Glinka

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat