Zakopane: To nie boom, a już prawdziwa eksplozja na rynku nieruchomości. Ceny wystrzeliły
Zakopane już nie tylko zimową stolicą Polski, ale też miejscem gdzie nastąpiła w ostatnim czasie swoista eksplozja na rynku nieruchomości. Ceny niektórych z nich poszły w górę nawet o 70 proc., a zakupem zainteresowani są nie tylko Polacy.
Z tego artykułu dowiesz się:
Ogromne zainteresowanie zakupem nieruchomości w Zakopanem
Jakie są powody tego stanu rzeczy
O ile wzrosły ceny obiektów
Zakopane - eksplozja na rynku nieruchomości
A gdyby tak rzucić wszystko i wyjechać w góry? Okazuje się, że coraz liczniejsza grupa Polaków (choć nie tylko o czym później) dochodzi do takiego przekonania i nie chodzi tylko o kilkudniowy wakacyjny czy feryjny wyjazd.
Przyzwyczailiśmy się, że o Zakopanem słyszymy najczęściej w kontekście zimowej stolicy Polski, skoków narciarskich, a w ostatnich latach organizowanego przez telewizję Jacka Kurskiego Sylwestra. Tymczasem okazuje się, że panuje tam już nawet nie boom a prawdziwa eksplozja na rynku nieruchomości.
O szczegółach mówi w rozmowie z Polską Agencją Prasową Renata Wiatr z biura Perfect Nieruchomości w Zakopanem. Okazuje się, że ogromne zainteresowanie zakupem nieruchomości pod Tatrami występuje od listopada zeszłego roku.
Skąd się ono wzięło? Ekspertka tłumaczy to sytuacją gospodarczą po pandemii, jak i samą pandemią. Spora część osób uznała, że w niepewnych czasach warto sięgnąć po swoje oszczędności i zainwestować w nieruchomości. Swoje zrobiła też trwająca wiele miesięcy izolacja w mieszkaniach i docenienie przez to kontaktu z przyrodą.
Zainteresowanie nieruchomościami na Podhalu musiało przełożyć się na ich wartość. Ceny działek i mieszkań wzrosły średnio o 20-40 proc., a niektórych budowlanych działek widokowych podskoczyły nawet o 70 proc.
Gigantyczna cena za metr kwadratowy
Przedstawicielka biura nieruchomości zdradza, że zainteresowaniem cieszą się nie tylko mieszkania, domy i działki budowlane, ale też rolne. W przypadku mieszkań wzięciem cieszą się zarówno małe mieszkania w starym budownictwie z wielkiej płyty zlokalizowane w centrum Zakopanego, jak i nowe apartamenty na obrzeżach miasta, których cena zaczyna się od 16 tys. zł za metr kwadratowy. Za obiekty mieszczące się w centrum trzeba zapłacić nawet 30 tys. zł za metr kwadratowy.
Ekspertka tłumaczy, że wzrost cen działek i mieszkań spowodował, że mający problemy w związku ze wzrostem cen materiałów budowlanych często musieli wycofać się z umów przedwstępnych ze swoimi klientami, decydując się na zwrot wypłaconych kwot.
Okazuje się, że nieruchomości w Zakopanem i okolicach kupują nie tylko Polacy, ale też klienci zagraniczni o polskim pochodzeniu.
Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]