Na rynku mieszkaniowym szykują się zmiany. Wielu potencjalnych kupujących nadal obawia się rosnących cen, wygląda jednak na to, że los odwróci się od deweloperów. Dlaczego i kiedy ceny mieszkań miałyby zacząć maleć? Przedsiębiorcy na rynku mieszkaniowym znaleźli się w nieciekawej sytuacji…
Polskie domy należą do najbardziej zatłoczonych w Europie – wynika z badań Eurostatu. Mimo, że w ostatnich latach sytuacja zaczęła się poprawiać, jeśli chodzi o przestrzeń życiową, wciąż pozostajemy w tyle. Największym ograniczeniem jest to, które wynika z ograniczonych możliwości finansowych. Jak w ciągu dziesięciu lat zmieniła się mieszkaniowa sytuacja Polaków?
Rosnące ceny mieszkań skłaniają deweloperów do poszukiwania kreatywnych rozwiązań, aby sprostać oczekiwaniom nabywców, a także uczynić małe mieszkania bardziej funkcjonalnymi. Obecnie popularność zyskują małe mieszkania z dodatkową przestrzenią dostępną dla wszystkich mieszkańców budynku, takie jak strefy coworkingowe, pokoje zabaw dla dzieci, czy sale klubowe. Czy warto się nimi zainteresować?
Europejska Sieć Obserwacyjna Rozwoju Terytorialnego i Spójności Terytorialnej (ESPON) opublikowała nowy raport dot. dostępności mieszkań w miastach Unii Europejskiej. Pod uwagę brano nie tylko bezwzględne ceny lokali - tak kupna, jak i najmu - ale też lokalne zarobki. Wieści są fatalne - Warszawa jest dziś najdroższym miejscem do życia UE.
Po długim okresie wzrostów, ceny mieszkań w największych polskich miastach zaczynają spadać. Rynek wtórny odnotowuje pierwsze od dawna korekty cen, a sprzedający urealniają swoje oczekiwania. Co to oznacza dla kupujących i czego można się spodziewać w najbliższych miesiącach?
Rynek nieruchomości w Polsce zaczyna się stabilizować, przynajmniej na rynku wtórnym. Jak wynika z najnowszego raportu portalu GetHome.pl, wrzesień przyniósł stabilizację cen mieszkań w największych polskich miastach, z jednym wyjątkiem – Trójmiasto notuje drugi miesiąc wzrostów cen z rzędu. Czy to początek trwałego trendu, czy tylko chwilowa stabilizacja?
Ceny mieszkań w Krakowie od wielu miesięcy uchodzą za jedne z najwyższych w Polsce. Jak zmieniały się od początku 2024 roku? Czy mamy do czynienia z bańką cenową i kiedy w końcu będą obniżki? Na te pytania odpowiedzieli eksperci ds. nieruchomości na antenie “Radia Kraków”. Dane liczbowe mocno zaskakują.
Były premier Marek Belka był gościem na Kongresie Deweloperskim, gdzie został zapytany o ostatnie dane GUS, według których ponad Połowa młodych Polaków wciąż mieszka z rodzicami. Jego przedmówca alarmował, że te dane mogą negatywnie wpływać na demografię. Co na to polityk? Jego odpowiedź mocno zaskakuje.
Szefowa ministerstwa rozwoju i technologii reaguje na europejski raport dotyczący m.in. gigantycznych cen najmu mieszkań w Polsce. Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz zapowiada zmiany dotyczące najmu krótkoterminowego, który ogranicza dostęp do mieszkań w dużych miastach. To koniec sielanki dla właścicieli mieszkań zarabiających na portalach typu airbnb?
Europejski program ESPON pokazał dane dotyczące tego, jak wygląda dostępność mieszkań do wynajęcia w państwach UE pod kątem finansowym. Pod uwagę wzięto ceny najmu lokali o powierzchni 100 mkw. Jak w tym zestawieniu wypada Polska? Gigantyczna drożyzna to mało powiedziane.
1 października oficjalnie rozpoczął się rok akademicki 2024/2025. Wielu studentów już wróciło z wakacji i domów rodzinnych do akademików, a tam czekały na nich podwyżki. W którym mieście lokatorzy zapłacą najwięcej? Niektóre uczelnie zastosowały kilka ”cenowych niespodzianek”.
600 zł dopłaty do czynszu obiecał premier Donald Tusk jeszcze w przedwyborczej kampanii. Świadczenie miało być wprowadzone w pakiecie ustaw mieszkaniowych, a jego celem miała być pomoc państwa w usamodzielnieniu się młodych ludzi, którzy ze względu na sytuację finansową, muszą mieszkać z rodzicami. Tymczasem po niemal roku od wyborów, tematu nie ma.
Sieć biur nieruchomości Metrohouse opublikowała raport, z którego wynika, że wśród obcokrajowców, którzy zainteresowani są kupnem mieszkań w Polsce, zdecydowany prym wiodą Ukraińcy. Od reszty dzieli ich wyraźna przepaść, natomiast w pierwszej piątce pojawiają się nacje, których obecność i liczebność mogą zaskakiwać.
Mieszkańcy południowo-zachodniej Polski zaczynają liczyć straty po powodzi. Jak klęska żywiołowa wpłynie na ceny mieszkań na rynku pierwotnym i rynku wtórnym? Co się stanie z zalanymi budynkami, których właściciele nie zdecydują się na remont? “Dziennik Gazeta Prawna” zapytał o to eksperta ds. nieruchomości, który wskazuje na kilka ważnych czynników. Jego wnioski są zaskakujące.
Zakup mieszkania w Polsce przypomina bieg z przeszkodami. Zmorą klientów są nie tylko wysoko oprocentowane kredyty i ogromne ceny za metr kwadratowy. Sytuację utrudniają też manipulacje deweloperów i agencji nieruchomości, które potrafią wystawić jedno mieszkanie na kilku portalach w całkowicie różnych cenach. Z odsieczą klientom chce ruszyć rząd, który przygotowuje portal internetowy z cenami nieruchomości zebranymi na podstawie danych z transakcji. Jak będzie działać nowa platforma?
Polaków coraz rzadziej stać na kredyty mieszkaniowe i wynajem nie jest adaptacją trendów zachodnich, lecz koniecznością. Problem w tym, że zbliżamy się do momentu, kiedy koszty wynajmu zrównują się z ratą kredytu. W takich warunkach przeprowadzono badanie nad tym, ile faktycznie Polacy przeznaczają na wynajem. Dane nie napawają optymizmem.
Sytuacja w polskiej mieszkaniówce zamarła. Finansowane przez deweloperów partie w koalicji rządzącej próbują forsować projekt dopłat do kredytów, a sprzedaż mieszkań spada - Polacy czekają na rozwój wypadków. W takich okolicznościach na znaczeniu traci to, czy kupujemy mieszkanie od dewelopera, czy z rynku wtórnego - ceny zaczynają się zrównywać.
Rynek wynajmu mieszkań w Polsce odnotowuje zjawiska, które mogą zaskoczyć zarówno wynajmujących, jak i najemców. Dynamika zmian w największych miastach sugeruje, że sytuacja, która jeszcze do niedawna była stabilna, teraz przybiera zupełnie inny obrót. Co dokładnie dzieje się z ofertą mieszkań na wynajem, dlaczego ceny tak gwałtownie rosną, i jakie to może mieć konsekwencje dla wszystkich uczestników tego rynku?
Jakie są możliwe scenariusze przyszłości dla Polski, jej gospodarki oraz rynku nieruchomości z perspektywy tych, którzy odnieśli sukces? O szeroko pojętym wyznaczaniu trendów rynkowych będą dyskutować goście XIV odsłony Property Forum 2024, które odbędzie się w dniach 16-17 września w Sheraton Grand Warsaw.
Polska znalazła się w czołówce europejskich liderów budownictwa mieszkaniowego – w 2023 roku deweloperzy oddali do użytku ponad 220 tysięcy nowych mieszkań. Pomimo imponujących liczb, rynek boryka się z problemami, które mogą zagrozić jego stabilności: spadająca liczba udzielanych kredytów i wyhamowujący wzrost cen mieszkań to tylko niektóre z nich. Czy polski rynek nieruchomości wchodzi w okres niepewności?
Ministra Funduszy i Polityki Społecznej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz apeluje o wstrzymanie prac nad projektem “Kredytu na Start”, czyli domniemanego następcy “Kredytu 2 proc.”, który od kwietnia br. znajduje się na ścieżce legislacyjnej. Jego poprzednik ceny nieruchomości w Polsce tylko wywindował, szefowa resortu nie chce powtórzyć błędu poprzedników z PIS.
Deweloperzy przekonują, że bez dopłat do kredytów na start rynek mieszkaniowy w Polsce runie. Wtóruje mu ministerstwo rozwoju, którego szef twierdził, że rzekomo problemem Polaków w dostępie do mieszkań nie jest ich cena, lecz zdolność kredytowa, choć zlecone przez jego resort badania wykazały, że jest odwrotnie. W połowie 2024 r. w zasadzie wszyscy oprócz deweloperów i resortu rozwoju deklarują: zdajemy już sobie sprawę, że program kolejnych dopłat poskutkuje wzrostem cen. Te jednak rosną i bez kredytu na start i to nie ze względu na inflację, lecz na rosnące marże deweloperskie. Przy okazji publikacji sprawozdania finansowego jeden z największych graczy ujawnił, że już blisko połowa kwot, na które Polacy zadłużają się często na całe życie, ląduje po prostu w kieszeni deweloperów.
Jeśli aktualnie szukasz mieszkania, ten artykuł może ci się nie spodobać. W ostatnim czasie ceny za wynajem znów wzrosły i nic nie wskazuje na to, by sytuacja miała się zmienić. To zła wiadomość przede wszystkim dla studentów, ale nie tylko. Gdzie za mieszkanie zapłacimy najwięcej? W tych miastach ceny najmu wzrosły najbardziej.
Regulacje rynku nieruchomości mają wpłynąć na transparentność ofert i podwyższenie standardów; rząd bierze się za deweloperów, ale też rynek wtórny i transakcje prywatne. Obok Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego i nowego rozporządzenia ws. warunków technicznych de minimis, w wykazie pracy rządu pojawił się właśnie nowy projekt - powstanie portal internetowy DOM.
Problemów, czy raczej patologii rodzimego rynku mieszkaniowego jest wiele i często za sprawą wysokich cen i kosztów kredytu na dalszy plan schodzą standardy życia na nowych osiedlach deweloperskich. Niesłusznie, bo według danych Eurostatu nawet co trzeci Polaków żyje w mieszkaniu, które jest przeludnione. Do tego doliczyć należy niewystarczające naświetlenie czy rażące braki infrastrukturalne, a to wszystko ma dalekosiężne konsekwencje, także w demografii. Chów klatkowy Polaków nie sprzyja ich dzietności, a próbą walki z tym zjawiskiem są nowe przepisy, które weszły w życie z początkiem miesiąca.
Niemal nieustanie rosnące ceny mieszkań, rozmijają się ze spadającymi w ostatnich miesiącach cenami najmu. Nietypową sytuację na rynku nieruchomości zauważa portal money.pl. Co jest tego przyczyną?
Takie ulotki znalazło w swoich skrzynkach na listy wielu mieszkańców bloków. Odręcznie napisane deklaracje dotyczące zakupu mieszkania, podpisane nieraz przez młode małżeństwo, z pozdrowieniami, życzeniami miłego dnia i narysowanym domkiem, słoneczkiem, buźką itp. Wszystko wygląda bardzo “kolorowo”, ale finał może być nieciekawy. Prawda jest bowiem taka, że za tymi ogłoszeniami najczęściej stoją flipperzy i łatwo jest wpaść w ich pułapkę – ostrzega money.pl.
Popyt na nowe mieszkania rośnie, ale ich dostępność na rynku jest ograniczona. Co mogłoby skutecznie zmotywować firmy deweloperskie do aktywniejszego działania i efektywnie przełożyć się na wzrost podaży? Co stanowi największą przeszkodę, jeśli chodzi o realizację nowych projektów mieszkaniowych? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.