Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Zapomnisz o tym podatku, skarbówka nałoży gigantyczną karę. Jest jeden sposób, by tego uniknąć
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 09.08.2024 08:18

Zapomnisz o tym podatku, skarbówka nałoży gigantyczną karę. Jest jeden sposób, by tego uniknąć

pieniądze, portfel
Fot. Pixabay/Arcaion, Chronomarchie

Ten podatek dotyczy każdego Polaka, a mimo to wielu o nim zapomina. Teraz warto sobie o nim przypomnieć. Od 1 lipca kara wzrosła do nawet 86 tysięcy złotych. Kiedy musimy złożyć deklarację do Urzędu Skarbowego? W jednym przypadku na uniknięcie grzywny będzie za późno.

Nie złożysz deklaracji i słono za to zapłacisz

Robisz zakupy w internecie? A może kupiłeś samochód? Wziąłeś pożyczkę? Źródłem problemu może okazać się podatek od czynności cywilnoprawnych. Wiele osób o nim zapomina, ponieważ na co dzień większość transakcji obejmuje także podatek VAT. Nie jest tak jednak w każdym przypadku. Jeśli podatek nie został wliczony w cenę, to na nas spoczywa obowiązek złożenia deklaracji w Urzędzie Skarbowym. Warto o tym pamiętać przede wszystkim ze względu na gigantyczną karę — ta znów wzrosła 1 lipca, a 1 stycznia ponownie pójdzie w górę. Wysokość grzywny jest bowiem zależna od płacy minimalnej. Dziś kara wynosi od 430 zł do nawet 86 tysięcy.
 

Dodatkowe 258 zł do emerytury. Seniorzy dostaną pieniądze do 15 sierpnia

Jak zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych?

Podatek od czynności cywilnoprawnych dotyczy transakcji między osobami prywatnymi, których wartość przekracza 1000 złotych. Wówczas należy odprowadzić 2% tej kwoty w ramach podatku — jest to więc niewiele w porównaniu do ewentualnej grzywny. Problemem może jednak okazać się nie wysokość podatku, a termin. Na złożenie deklaracji PCC-3 do Urzędu Skarbowego i uiszczenie opłaty mamy tylko 14 dni. Dobra informacja jest taka, że możemy zrobić to drogą elektroniczną, a sam podatek wpłacić na konto bankowe urzędu. Warto pamiętać o tym obowiązku również dlatego, że w ostatnim czasie coraz częściej przeprowadzane są kontrole, których powodem jest np. donos złożony przez sąsiada.
 

Nie zapłaciłeś podatku w terminie? W ten sposób unikniesz kary

Jak w wielu innych przypadkach, również tutaj sprawdzi się zasada ”czynnego żalu”. Złożenie specjalnego pisma w Urzędzie Skarbowym pozwoli nam na uniknięcie kary, ale nie w jednym przypadku. Czynny żal nie zadziała, jeśli np. wcześniej już otrzymaliśmy pismo o nałożeniu kary. Wówczas nie mamy już szansy na niezapłacenie grzywny.

Jeśli jednak Urząd Skarbowy nie zorientował się jeszcze, że zalegamy z deklaracją, wciąż możemy ją złożyć, wraz z dokumentem znanym jako czynny żal. Nie ma na niego jednego wzoru, trzeba w nim jednak pamiętać o przyznaniu się do winy, wskazaniu powodu oraz, rzecz jasna, czy i kiedy została lub zostanie naprawiony opisany czyn.