Zasiłek już nie do 3 maja. Rząd zmienił datę przyznawania świadczenia
Zasiłek przedłużony
Przypomnijmy, że zasiłek opiekuńczy został wprowadzony w związku z decyzją o zamknięciu szkół, jaką rząd ogłosił 11 marca, w związku z postępującą pandemią koronawirusa. Świadczenie przysługuje rodzicom dzieci do 8. roku życia, a także ubezpieczonym rodzicom dzieci do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności, oraz rodzicom dzieci do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.
Pierwotnie zasiłek miał obowiązywać do 3 maja, o czym – jak przypomina Money.pl – jeszcze kilka dni temu informowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Stanowisko resortu zaskoczyło rodziców, gdyż zgodnie z decyzją rządu zamknięcie placówek oświatowych przedłużono do 24 maja. We wtorek jednak do Sejmu wpłynęła autopoprawka do nowej wersji tzw. tarczy antykryzysowej, która przedłuża funkcjonowanie zasiłku o trzy tygodnie.
Przedszkola i żłobki mogą wrócić
Przypomnijmy, że podczas środowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki wraz z ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim ogłosili szczegóły drugiego etapu łagodzenia obostrzeń w związku z pandemią koronawirusa.
Decyzją rządu od 6 maja będą mogły wznowić działalność żłobki i przedszkola (decyzja w tej sprawie będzie należała do samorządów). Z kolei od 4 maja zostaną otwarte obiekty noclegowe i hotele, a także wszystkie sklepy znajdujące się w galeriach handlowych. Tego dnia otwarte zostaną również niektóre instytucje kultury, jak biblioteki, muzea i galerie sztuki.