Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Twój portfel > Zasiłek opiekuńczy nie będzie wieczny. Termin kończy się 25 kwietnia
Wiktoria Pękalak
Wiktoria Pękalak 14.04.2021 02:00

Zasiłek opiekuńczy nie będzie wieczny. Termin kończy się 25 kwietnia

Pilne biznesinfo niebieskie
Biznes Info

Zasiłek opiekuńczy będzie wypłacany do 25 kwietnia. Oznacza to, że nie pozostało nam już zbyt wiele czasu. Przedszkola i żłobki otwierają się już w poniedziałek.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Kto może skorzystać z zasiłku opiekuńczego

  • Ile wynosi zasiłek

  • Co trzeba zrobić, aby otrzymać pieniądze

Zasiłek opiekuńczy kończy się 25 kwietnia

Zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom dzieci do lat ośmiu lub starszych dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności. Świadczenie powstało, by wesprzeć rodziców, którzy nie mogą uczęszczać do pracy w związku z sytuacją epidemiczną - zamkniętymi żłobkami, przedszkolami i szkołami.

Czas, w którym wypłacano zasiłek, był już kilkakrotnie przedłużany. Na tę chwilę z zasiłku będzie można korzystać do 25 kwietnia.

Podobnie jak to miało miejsce już wcześniej, z zasiłku mogą korzystać rodzice dzieci uczęszczających do szkoły, przedszkola, żłobka lub innej placówki oświatowej, które zostały zamknięte w związku z obostrzeniami wprowadzonymi przez rząd.

Komu przysługuje

Z zasiłku mogą korzystać rodzice i opiekunowie dzieci do 8. roku życia oraz starszych dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności.

Trzeba jednak wiedzieć, że z zasiłku nie mogą korzystać rodziny, w których jeden z opiekunów przebywa na urlopie rodzicielskim lub jest bezrobotny.

Zasiłek można zdobyć, wypełniając oświadczenie, które należy potem wysłać do pracodawcy lub zleceniodawcy.

Rodzice, którzy prowadzą własny interes, powinni złożyć dokument w ZUS-ie. Jego wzór znajduje się na stronie internetowej ZUS.

Ile wynosi zasiłek

Zasiłki opiekuńcze z powodu COVID-19, jak i te przyznawane na zasadach ogólnych wynoszą 80 proc. wynagrodzenia. Co ważne, wypłacane są każdego dnia, również w dni ustawowo wolne od pracy.

Czas, który rodzic spędzi na zasiłku, nie jest wliczany do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym przyznawanego na zasadach ogólnych. Oznacza to, że z zasiłku możemy skorzystać nawet jeśli już wykorzystaliśmy wszystkie dni z puli. Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]