Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Praca > Czy potrzebne jest zaświadczenie pracodawcy, by móc się przemieszczać? Sprawa nie jest tak oczywista
Maria Glinka
Maria Glinka 26.03.2020 01:00

Czy potrzebne jest zaświadczenie pracodawcy, by móc się przemieszczać? Sprawa nie jest tak oczywista

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Zaświadczenie z pracy

Zaświadczenie od pracodawcy nie jest dokumentem, który koniecznie trzeba przy sobie mieć podróżując do miejsca pracy. Jest to jednak zagadnienie, które w dalszym ciągu wzbudza najwięcej wątpliwości, dlatego sprawę postanowiono wyjaśnić na oficjalnej stronie rządu.

Zgodnie z wykładnią nowego prawa, w razie ewentualnej kontroli należy poinformować funkcjonariuszy o celu podróży – czy zmierzamy do pracy, wracamy z niej. Niezbędne jest także określenie dokładnego miejsca wykonywania obowiązków zawodowych.

Nowe ograniczenia dodają pracy policjantom

Wprowadzone od środy restrykcje nakładają nowe obowiązki na policjantów, które mają sprawować co najmniej do 11 kwietnia. Funkcjonariusze dysponują nawet prawem do nałożenia mandatu, jeżeli obywatel nie przestrzega zasad ustalonych przez rząd.

Na jakie obostrzenia zdecydował się rząd? Do najważniejszych należy zakaz gromadzenia się w skupiskach powyżej 2 osób, który nie dotyczy rodzin lub osób pozostających w stałych pożyciu. Policjanci zadbają także o przestrzeganie zakazu nadmiernego tłoczenia się w komunikacji miejskiej – zgodnie z nowymi regułami maksymalna liczba osób w pojeździe musi być równa połowie miejsc siedzących.

Funkcjonariusze rozpoczynają procedurę kontroli od pouczenia obywateli. Jednak w skrajnych przypadkach niestosowania się do nowych obostrzeń należy liczyć się z konsekwencjami finansowymi i prawnymi. Policjant jest uprawniony do wystawienia mandatu w wysokości do 5 tys. zł. Ponadto może wystosować wniosek o ukaranie do sądu. W jego kompetencjach leży także poinformowanie o nielegalnych zgromadzeniach sanepidu, który nałoży odpowiednią karę – podaje Gazeta Wyborcza.

Uważaj na kontrolę w komunikacji miejskiej

Rząd doprecyzowuje, że brak zaświadczenia od pracodawcy nie uprawnia funkcjonariusza do nałożenia kary finansowej. Podróż do pracy może być zatem pozbawiona obaw o nieprzyjemne konsekwencje kontroli policyjnej.

Warto jednak unikać zatłoczonych środków komunikacji miejskiej, ponieważ w razie kontroli w przepełnionym pojeździe funkcjonariusz może poprosić o poczekanie na następny kurs. A w czasie pandemii, kiedy priorytetem jest bezpieczeństwo publiczne, tłumaczenie, że spieszymy się do pracy może nie pomóc.