BiznesINFO.pl Praca Zaświadczenie o dochodach
pixabay.com

Zaświadczenie o dochodach

22 marca 2022
Autor tekstu: Magdalena Chajzler

Kiedy wymagane jest zaświadczenie o dochodach?

Zaświadczenie o dochodach może być potrzebne w różnych życiowych sytuacjach, takich jak:

  • wnioskowanie o kredyt – zaświadczenie o dochodach może zwiększyć zdolność kredytową,

  • kupowanie towarów na raty – zaświadczenie pomoże udowodnić, że kupujący będzie terminowo spłacać pożyczkę,

  • zapisanie dziecka do przedszkola – gwarantuje regularne wpłaty i wskazuje celowość umieszczenia dziecka w takiej placówce.

Co powinno zawierać zaświadczenie o dochodach?

Niezbędnymi elementami zaświadczenia o dochodach są dane pracownika, dane dotyczące obecnego zatrudnienia i wynagrodzenia. Ponadto, jeżeli pracownik posiada obciążenia komornicze, fakt ten również powinien znaleźć się w zaświadczeniu o dochodach. Oprócz tego, aby zaświadczenie było prawomocne, powinien się na nim znaleźć podpis pracodawcy i jego pieczątka.

Niezbędne dane pracownika, które powinny się znaleźć na zaświadczeniu o dochodach to:

  • imię i nazwisko,

  • PESEL,

  • seria i numer dowodu tożsamości.

Do wskazania wysokości zarobków wystarczy podanie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto, obliczonego na podstawie 3 miesięcy poprzedzających termin wystawienia zaświadczenia o dochodach.

Czy pracodawca może odmówić wydania zaświadczenia o dochodach?

Pracodawca nie może odmówić pracownikowi wystawienia zaświadczenia o dochodach, ponieważ odmowa taka może zostać potraktowana jako działanie na szkodę pracownika. Nie ma również ustalonej jednej procedury wnioskowania o zaświadczenie, może ją jednak ustalać regulamin zakładu pracy.

W ciągu roku pracownik może wnioskować o zaświadczenie o dochodach tyle razy, ile ma potrzebę. Nie istnieje pojęcie limitu wystawiania zaświadczeń o dochodach, a pracodawca ma obowiązek wystawić taki dokument za każdym razem.

Konsekwencje niezłożenia zaświadczenia o dochodach

Gdy zapisujemy dziecko do przedszkola lub kupujemy na raty, zaświadczenie o dochodach może zwiększyć nasze szanse na pomyślne załatwienie sprawy. Niezłożenie takiego zaświadczenia nie skutkuje jednak konsekwencjami prawnymi.

Jedyną sytuacją, w której możemy ponieść konsekwencje prawne z powodu niezłożenia zaświadczenia o dochodach, jest postępowanie sądowe, szczególnie w sprawach rozwodowych i o alimenty. Jeżeli sąd zobowiąże nas do przedłożenia zaświadczenia, musimy to zrobić niezwłocznie, ponieważ niedopełnienie tego obowiązku może się wiązać z nałożeniem przez sąd grzywny z tytułu zatajenia dochodów.

Obserwuj nas w
autor
Magdalena Chajzler

Magdalena Chajzler

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat