Zaświadczenie o niekaralności – kto potrzebuje, jak je uzyskać i ile to kosztuje? Kompleksowy przewodnik
Zaświadczenie o niekaralności to urzędowe poświadczenie, że nie widniejemy w rejestrze karnym. Jego uzyskanie jest niezbędne w przypadku powiązania swojej przyszłości z instytucjami zaufania społecznego lub z sektorem finansowym. Niewielu wie, że tak naprawdę każdy pracodawca może poprosić o przedstawienie takiego zaświadczenia. Choć zgodnie z prawem – jeżeli nasze stanowisko nie zostało wymienione w urzędowym spisie zawodów, które muszą być wykonywane przez osoby niekarane, to pracodawca może prosić o zaświadczenie wyłącznie w trakcie trwania procesu rekrutacyjnego.
Zaświadczenie o niekaralności – czym jest?
Zaświadczenie o niekaralności to dokument potwierdzający, że nie znajdujemy się w Krajowym Rejestrze Karnym. KRK to baza prowadzona przez Ministra Sprawiedliwości, trafiają do niej osoby skazane prawomocnym wyrokiem sądu. Za otrzymanie mandatu karnego nie trafia się do KRK, warto o tym pamiętać – przejście na czerwonym świetle 5 lat temu nie zamyka nam drogi do wymarzonej pracy w szkole.Do KRK zostają wpisane wszystkie osoby, które:- zostały prawomocnie skazane wyrokiem sądowym za przestępstwa i przestępstwa skarbowe;- wytoczono przeciw nim postępowania karne w sprawach o przestępstwa lub przestępstwa skarbowe, ale te zostały prawomocnie umorzone, także w wyniku amnestii;- są obywatelami polskimi, skazanymi wyrokami innych państw;- mają orzeczone środki zabezpieczające w sprawach o przestępstwa lub przestępstwa skarbowe;- są prawomocnie skazane na karę aresztu;- poszukiwane są listem gończym;- są tymczasowo aresztowani.Dodatkowo do KRK trafiają nieletni, którzy:- mają prawomocnie orzeczone środki wychowawcze, poprawcze lub wychowaczo-lecznicze- wymierzono im karę na podstawie artykułu 94 ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich;- zostali umieszczeni w schroniskach dla nieletnich.
Zaświadczenie o niekaralności – dla kogo
Zaświadczenie o niekaralności jest niezbędne przy rekrutacjach na stanowiska zaufania publicznego, związanych z finansami, ale także dla uczestników przetargów czy starających się o koncesje lub licencje.
Okazanie zaświadczenia jest niezbędne by starać się o posady: nauczyciela; urzędnika służby cywilnej; wychowawcy na obozach dla dzieci; trenera lub instruktora sportu; opiekuna w żłobku; pośrednika kredytowego; pośrednika ubezpieczeniowego; księgowego; agenta CBA; pracownika Policji. Ponadto zaświadczeniem o niekaralność legitymować się powinni: starający się o pozwolenie na broń; chcący przystąpić do postępowania przetargowego; osoby starające się o koncesje na obrót paliwami ciekłymi; występujący o licencję transportową lub licencję na taksówki; osoby, które chcą zbierać lub przetwarzać odpady; obcokrajowcy starający się o polską wizę lub obywatelstwo.
Jak uzyskać zaświadczenie o niekaralności?
Są trzy sposoby uzyskania zaświadczenia o niekaralności. Można o nie wnioskować stacjonarnie, korespondencyjnie lub on-line. Tylko osoba, której dotyczy zaświadczenie może o nie wystąpić. Uzyskiwanie informacji z KRK bez uprawnień zagrożone jest karą grzywny lub ograniczenia albo pozbawienia wolności.
Aby zawnioskować o zaświadczenie stacjonarnie należy wnieść opłatę i złożyć wniosek o wydanie zaświadczenia. W dalszej części artykułu zdradzamy ile kosztuje uzyskanie zaświadczenia. W zależności od obranego sposobu opłata jest różna. W przypadku osobistego wnioskowania o zaświadczenie informacje są zazwyczaj wydawane od ręki, jednak w przypadku zaistnienia szczególnych okoliczności można na nie oczekiwać do 7 dni. O zaświadczenie w formie stacjonarnej należy wnioskować w jednym z Punktów Informacyjnych Krajowego Rejestru Karnego. Znajdują się one zazwyczaj przy Sądach Okręgowych i w wybranych Sądach Rejonowych.
Jak zawnioskować o zaświadczenie o niekaralności korespondencyjnie? Należy pobrać i wydrukować wniosek, który jest dostępny na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości, wnieść opłatę, a następnie wypełnić wniosek i wysłać na adres:Krajowy Rejestr KarnyCzerniakowska 10000-454 Warszawa,urząd odeśle zaświadczenie w ciągu 7 dni.
Najprostszym sposobem na uzyskanie zaświadczenia o niekaralności jest złożenie wniosku on-line. Potrzebny nam do tego będzie profil zaufany ePUAP lub podpis kwalifikowany. O zaświadczenie należy wnioskować przez system e-KRS. Uwaga! Należy uważać na fałszywe strony, ułatwiające zdobycie zaświadczenia. Zbierają one nasze dane osobowe oraz często naliczają dodatkowe opłaty za „pośrednictwo”.Aby zdobyć zaświadczenie o niekaralności zdalnie, należy zarejestrować się na stronie e-KRS podając swoje dane osobowe. Następnie aktywować profil (link zostanie przesłany na nasz adres e-mail). Po poprawnym zarejestrowaniu się i aktywacji konta, możemy zawnioskować o zaświadczenie. Jest to banalnie proste – wystarczy uzupełnić dane i dokonać opłaty. Po przejściu całej procedury system podsumuje nasz wniosek. Zaświadczenie otrzymamy maksymalnie w ciągu 7 dni. Będzie ono dostępne w profilu e-KRK, jednak nie musimy zaglądać tam codziennie. Informację o dostępności zaświadczenia otrzymamy na swojego maila.
Zaświadczenie on-line jest wysyłane w pliku XML – oznacza to, że zawiera elektroniczny podpis kwalifikowany. Takiego zaświadczenia nie da się wydrukować, jednak zgodnie z polskim prawem, podpis kwalifikowany jest prawnie uregulowany i ma taką samą wartość jak pieczęć i podpis. Więcej o podpisie kwalifikowanym przeczytasz tutaj. Zaświadczenie w formie XML możesz przesłać do swojego pracodawcy lub nagrać na przenośną pamięć – pendrive czy telefon.
Ile kosztuje uzyskanie zaświadczenia o niekaralności
W przypadku zaświadczeń procedowanych on-line kwota, którą należy zapłacić wynosi 20 zł. Nieco więcej, bo 30 złotych, zapłacimy wnioskując o zaświadczenia stacjonarnie oraz korespondencyjnie.Jak dokonać opłaty? W przypadku korzystania z systemu e-KRS możemy skorzystać z płatności on-line. Wnioski złożone stacjonarnie opłacimy gotówką w kasie Punktu Informacyjnego Krajowego Rejestru Karnego lub za pomocą Znaczków Skarbowych, które możemy kupić w sądach. Przy procedowaniu sprawy korespondencyjnie należy dokonać przelewu na konto Ministerstwa Sprawiedliwości. Tytuł przelewu powinien zawierać nasze imię i nazwisko, datę wpisaną we wniosku oraz numer PESEL.
Uzyskanie zaświadczenia o niekaralności nie jest sprawą skomplikowaną. A teraz, w dobie cyfryzacji wniosek wysłać możemy elektronicznie – co jak się okazje jest nawet tańsze od tradycyjnego sposobu. Dokument jest szczególnie istotny dla osób starających się o posady zaufania publicznego. Pamiętać należy, że wniosek złożyć należy osobiście lub przez notarialnie wskazanego pośrednika, a próby zdobycia informacji o historii karnej innej osoby mogą skończyć się nawet więzieniem. Pamiętać także należy, że wniosek on-line składamy wyłącznie przez stronę e-KRS, wszelacy pośrednicy pobierają dodatkowe i opłaty, a także wchodzą w posiadanie naszych danych osobowych,
<