Zbigniew Girzyński wychodzi z PiS i zabiera dwóch posłów. PiS traci większość w Sejmie
Jeden z najpopularniejszych polityków Prawa i Sprawiedliwości Zbigniew Girzyński wraz z dwoma innymi posłami opuszcza Prawo i Sprawiedliwość. Odejścia z partii są w polskich warunkach normalną praktyką, tyle, że w tym wypadku warto ten exodus odnotować z uwagi na utratę przez ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego sejmowej większości.
Z tego artykułu dowiesz się:
Zbigniew Girzyński wraz z dwoma posłami odchodzi z PiS
Co to oznacza dla partii rządzącej
Spekulacje potwierdziły się. Po godzinie 13.00 Zbigniew Girzyński, jeden z najpopularniejszych polityków Prawa i Sprawiedliwości (związany z partią z przerwami od 20 lat, swego czasu nie wykluczający walki z Jarosławem Kaczyńskim o przywództwo) poinformował podczas briefingu prasowego, że wraz z posłami Małgorzatą Janowską i Arkadiuszem Czartoryskim opuszcza klub Prawa i Sprawiedliwości i zakłada koło parlamentarne "Wybór Polska".
Girzyński jak podaje RMF FM określił tę decyzję jako "pomarańczowe światło", które ma pomóc PiS "zawrócić ze złej drogi".
Pytany o to, czy koło przekształci się w nową partię, Girzyński stwierdził, że jest to kwestia, nad którą na pewno się zastanowią.
Odejścia z partii to w polskiej polityce niemal codzienność. Niemniej jednak w tym wypadku ruch ten wymaga odnotowania, gdyż PiS utracił większość parlamentarną. Partia rządząca dysponuje w tej chwili 229 głosami, co oznacza, że gabinet Mateusza Morawieckiego jest rządem mniejszościowym.
Rząd mniejszościowy nie jest w polskich warunkach niczym nowym. Doświadczenie rządów SLD wskazują, że można w ten sposób rządzić nawet 2,5 roku, tyle, że ogranicza się ono raczej do administrowania, zaś przeprowadzenie odważniejszych zmian nie jest możliwe.
Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected].