Zbudowali wyjątkową instalację bezemisyjną. Zrobili to jako pierwsi w Polsce
Konstrukcja mieści się w województwie lubuskim. Jest położona na obszarze 57 hektarów. Jak podaje wykonawca, na tej powierzchni zmieściłyby się 82 boiska do piłki nożnej. „Zakończyliśmy budowę tej instalacji zgodnie z harmonogramem, a teraz rozpoczynamy kolejny etap prac”
Polska i OZE
W Polsce pojawił się kolejny obiekt zgodny z działaniami w myśl bezemisyjności. Powstała instalacja fotowoltaiczna, która już generuje energię. Jak podkreśla firma odpowiedzialna za budowę parku solarnego, ten proces nie powoduje żadnych emisji zanieczyszczeń, a dzięki tej inwestycji popłynie czysty prąd do niemal 30 tys. odbiorców. W dodatku dziesiątki tysięcy ton CO 2 rocznie nie zostaną wyemitowane do atmosfery.
Nomad Electric zbudował i zenergetyzował park solarny o łącznej mocy 50 MWp. Instalacja fotowoltaiczna mieści się na obszarze 57 hektarów w województwie lubuskim. Jak podkreśla firma odpowiedzialna za budowę, na tej powierzchni zmieściłyby się 82 boiska do piłki nożnej. Wykonawca zaznacza też, że to pierwsza taka konstrukcja w Polsce. Nikt wcześniej czegoś takiego nie zbudował.
- Nomad Electric jako pierwsza firma w Polsce zbudowała tak dużą instalację PV w całości na bazie konstrukcji nadążnej, tzw. trackerach. Ten park solarny już teraz generuje energię elektryczną, która rocznie będzie mogła zasilić ponad 28 000 gospodarstw domowych - brzmi komunikat firmy.
Dzieło inżynierów
Elektrownia ta została zbudowana w formule EPC przez zespół inżynierów Nomad Electric. W zakresie ich prac znajdowała się również budowa Głównego Punktu Odbioru energii, czyli rozdzielnicy energetycznej 110/20kv , a także budowa linii kablowej WN wraz z przyłączeniem do urządzeń Operatora Systemu Dystrybucyjnego.
- Zakończyliśmy budowę tej instalacji zgodnie z harmonogramem, a teraz rozpoczynamy kolejny etap prac, nasz zespół O&M przejął obiekt i jesteśmy odpowiedzialni także za jego obsługę wraz z GPO i jego infrastrukturą. W tym roku do naszego portfolio O&M dołączy kilka kolejnych farm o łącznej mocy 100 MWp wraz z serwisem GPO na wysokim napięciu. Mamy zatem kompetencje także w tym obszarze i dlatego Nomad Electric rozpoczął świadczenie usług z zakresu EPC, O&M oraz SCADA dla farm wiatrowych. W rozwoju nowej linii biznesowej sprzyjają nam również regulacje prawne, 1 października weszła w życie nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii , która wprowadza m.in. przepisy dotyczące cable poolingu - mówi Paweł Czaus, CEO Nomad Electric.
- To znaczący krok naprzód w rozwoju OZE w naszym kraju, pozwoli on zniwelować problem dużej ilości odmów przyłączenia do sieci. Mamy teraz możliwość hybrydyzacji farm, czyli połączenia elektrowni fotowoltaicznej z farmą wiatrową ja jednym przyłączu. Te dwa źródła, pracując w tandemie, uzupełniają się nawzajem i zwiększają całkowitą ilość energii wprowadzanej do sieci oraz umożliwiają bardziej efektywne wykorzystywanie już istniejących mocy przyłączeniowych. Obecnie w Polsce mamy 9 GWp wytwarzanych przez elektrownie wiatrowe i 4 GWp z farm fotowoltaicznych. Stanowi to ogromny potencjał, który Informacja prasowa 05 października 2023 chcemy wykorzystać by znacząco wzmocnić naszą obecności na rynku odnawialnych źródeł energii – wyjaśnia Czaus.
Zasilanie polskich domostw
Na farmie zamontowano ok. 100 tysięcy modułów na konstrukcji nadążnej czyli trackerach, które umożliwiają panelom słonecznym obracanie się w ślad za ruchem Słońca na niebie. To rozwiązanie optymalizuje ich wydajność i pozwala na produkcję większej ilości energii elektrycznej. W parku solarnym znajduje się także aż 1,5 tysiąca stołów z modułami, a każdy z nich posiada swój indywidualny napęd oraz sterownik odpowiadający za komunikację z zaawansowanym technologicznie Centrum Monitoringu i autorskim systemem SCADA Nomad NX oraz za ruch poszczególnego stołu. Dzięki odpowiedniej konfiguracji, niewielki silnik jest w stanie obracać kilku tonowym stołem w osi wschód-zachód.
- Uruchamiając tę 50 MWp instalację PV dołożyliśmy kolejne źródło zielonej energii, które stanowi ważne ogniwo w transformacji energetycznej naszego kraju. Obecnie w portfolio spółki znajduje się niemal 300 MWp w EPC, natomiast w O&M mamy już ponad 1,3 GWp co czyni nas liderem w tym obszarze – dodaje Paweł Muszyński, Członek Zarządu ds. Handlowych w Nomad Electric.
Po zakończeniu procedur EON (Energisation Operational Notification) oraz ION (Interim Operational Notification), park solarny generuje już energię elektryczną.