BiznesINFO.pl Polska i Świat Geolodzy potwierdzają, czeka nas gorączka złota. Olbrzymie złoża kruszcu w Polsce
https://www.publicdomainpictures.net/

Geolodzy potwierdzają, czeka nas gorączka złota. Olbrzymie złoża kruszcu w Polsce

27 sierpnia 2020
Autor tekstu: Maria Glinka

Wyboista droga do wydobycia złota zakończona sukcesem

Spółka Sudeckie Kopalnie Mineralne już w 2015 r. złożyła w Ministerstwie Środowiska wniosek o wydanie koncesji na poszukiwanie złota. Rok później rozpoczęły się pierwsze badania terenu położonego nieopodal Legnicy. W 2018 r. wydrążono rozpoznawcze rowy wiertnicze i na podstawie pobranych próbek przekazano wniosek o zatwierdzenie dokumentacji złóż złota w rejonie Mikołajowic do MŚ. W tym miesiącu resort pozytywnie zaopiniował pismo od spółki poszukującej złota na terenie Polski.

- Mamy więc oficjalną decyzję, dzięki której możemy ubiegać się o uzyskanie koncesji wydobywczej - wyznał wiceprezes firmy Sudeckie Kopalnie Mineralne. Kiedy ruszy kopalnia? Przedstawiciel spółki powstrzymuje się od wskazywania daty uruchomienia kopalni złota, ponieważ "to jeszcze potrwa".

Głębokie odwierty i pokaźne złoża złota

Geolodzy przyznali, że odwierty wykonano na 28,5 metrów pod ziemią. Zasobność tych terenów w złoto wynosi od 2,05 do 15,77 gramów na metr kwadratowy.

- Decyzja Ministra Środowiska otwiera nam możliwość produkcji płatnego koncentratu złota, szlamowanego i wybielonego kaolinitu oraz produktów pochodnych - w tym m. in. mączek kwarcowych. Zakłada się, że takie kompleksowe zagospodarowanie kopaliny sprawi, że wydobycie będzie opłacalne - ocenił Jakub Górski, prezes spółki odpowiedzialnej za wydobycie złota w okolicach Mikołajowic w gminie Legnickie Pole. Teren odkrywkowy ma powierzchnię 90 hektarów.

Business Insider Polska podaje, że Sudeckie Kopalnie Mineralne podjęły szeroką współpracę z firmami, które zajmują się opracowywaniem systemu do przeróbki rud w złożach. Technologia jest przyjazna środowisku.

Południe Polski bogate nie tylko w złoto

Mimo że odkryte złoża nie należą do największych to ich zasobność jest obiecująca. Spółka zadeklarowała, że rozpocznie również poszukiwania innych surowców mineralnych.

- W 2020 roku złożyliśmy wniosek do marszałka województwa dolnośląskiego o zatwierdzenie projektu na poszukiwanie i rozpoznanie złoża glin kaolinowych na sąsiadującym terenie i otrzymaliśmy decyzję pozytywną. Próbki pobrane z zaprojektowanych otworów wiertniczych zostaną przebadane również na okoliczność występowania złota - przyznał wiceprezes.

Geolodzy twierdzą, że na tych terenach można poszukiwać także kwarcu żyłowego i innych minerałów rudnych (nie tylko złota). Jednak zarządcy spółki wskazują, że w tym regionie nigdy nie prowadzono prac wykopaliskowych, ale są gotowi podjąć się nowego wyzwania.

Początek historii złota na ziemiach polskich datuje się na XIV wiek. W tamtym czasie dość szybko wydobyto całe pokłady złoża. Do prac powrócono w XIX wieku, jednak zrezygnowano z nich z uwagi na nieopłacalność całego przedsięwzięcia. Do poszukiwania złóż złota powrócono w latach 70. i 80. XX wieku. Dopiero ostatnie odkrycia potwierdziły, że Polska w dalszym ciągu posiada tereny, które mogą zwiastować prawdziwą gorączkę złota.

<

Obserwuj nas w
autor
Maria Glinka

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat