BiznesINFO.pl Twój portfel Złoto z rekordowymi cenami. Tak drogie nie było od bardzo dawna
pixabay/hamiltonleen

Złoto z rekordowymi cenami. Tak drogie nie było od bardzo dawna

22 marca 2022
Autor tekstu: Wiktoria Pękalak

Czy warto inwestować w złoto?

Rynek inwestycyjny oferuje wiele sposobów na lokowanie oszczędności. Niedawno pisaliśmy o inwestowaniu w numizmaty, czas przyjrzeć się jak wygląda sprawa ze złotem, które staje się coraz droższe. To ile kosztuje gram złota ustala ICE Benchmark Administration. Ceny są aktualizowane dwa razy dziennie.

Złoto inwestycyjne zwolnione jest z podatku VAT, zatem jest traktowane jako waluta. Surowiec jest bezpieczniejszy niż gotówka, ponieważ metale szlachetne to złoża wyczerpalne, nie można ich dodrukować.

Forsal.pl dotarł do danych Domu Maklerskiego TMS Brokers, z których wynika, że aktualna cena złota jest najwyższa od dziewięciu lat.

- Za dalszymi wzrostami metalu z pewnością stoi luźna polityka monetarna Rezerwy Federalnej oraz pomoc fiskalna rządu. To wszystko spowodowało, że deficyt budżetowy USA w tym roku może być dwukrotnie wyższy niż podczas kryzysu +subprime+ w latach 2008-2009 - zauważył Łukasz Zembik, ekspert rynku OTC w TMS Brokers.Według eksperta do wzrostu cen złota przykłada się także słabnący dolar, a te kwestie są ze sobą bardzo mocno sprzężone.

Rynek srebra jest także według ekspertów niezwykle ciekawą przestrzenią. Jego notowania także rosną i są najwyższe od czterech lat.

- Szacuje się, że w 2020 r. podaż tego surowca może spaść o ok. 4 proc i wyniesie lekko ponad 978 miliona uncji. To w głównej mierze efekt utrudnień w działalności kopalń w czasie pandemii COVID-19 - poinformował Łukasz Zembik. Według eksperta do wzrostu ceny metalu w dużym stopniu może przyczynić się spore zapotrzebowanie na surowiec na rynku fotowoltaicznym. Srebro jest wszak wykorzystywane przy produkcji paneli słonecznych i samochodów  elektrycznych.

To jednak niejedyne metale na które warto zwrócić uwagę. W zawrotnym tempie rosną także ceny platyny, czy rodu, który wart jest trzykrotnie więcej niż złoto. Wszystkie te surowce można zakupić w postaci sztabek, czy monet.

Obserwuj nas w
autor
Wiktoria Pękalak

Redaktor Biznesinfo. Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, student filozofii. Wcześniej w miesięczniku "Teatr". Niestrudzenie projektuje zasadę ekwiwalencji z osi odbioru na oś kombinacji.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat