Zły czas dla trzymających oszczędności w bankach. Pokłosie niemal zerowych stóp procentowych
Z tego artykułu dowiesz się:
Jak zmniejszyło się oprocentowanie lokat
Czy opłaca się trzymać pieniądze na lokacie
Co zrobiliby Polacy, gdyby banki wprowadziły ujemne oprocentowanie lokat
Lokaty coraz mniej opłacalne
Lokaty przestały być dla Polaków korzystną formą oszczędzania. Niskie oprocentowanie powoduje, że oszczędności i tak są pożerane przez inflację, a w niektórych przypadkach oprocentowanie jest wręcz ujemne. W ubiegłym tygodniu Interia przygotowała zestawienie, z którego wynika, że już tylko 4 produkty depozytowe oferują swoim klientom oprocentowanie na poziomie 2 proc. lub wyższym.
Średnie oprocentowanie rocznej lokaty bankowej w styczniu 2021 r. wynosiło zaledwie 0,16 proc., podawał Narodowy Bank Polski.
Nic dziwnego, że Polacy są coraz bardziej poirytowani i coraz częściej decydują się na wypłatę pieniędzy z depozytów. Nikt nie chce być przecież stratny, a są przecież także inne sposoby inwestowania pieniędzy. Według danych NBP w lutym 2021 roku Polacy posiadali w depozytach 194 mld zł, czyli o ponad 100 mld zł mniej niż w lutym ubiegłego roku.
Polacy wycofaliby pieniądze z banku
Ostatnie badanie opinii przeprowadzone przez firmy UCE Reseach i Syno Poland na zlecenie portalu money.pl pokazało, że zdecydowana większość Polaków (niemal 73,9 proc.) deklaruje, że wycofałoby swoje oszczędności z banku, jeśli instytucja wprowadziłaby ujemne oprocentowanie. W tej grupie 45,4 proc. jest o tym “absolutnie przekonana” a 28,5 proc. “raczej by się ku temu skłaniało”.
Tylko 12,7 proc. Polaków w dalszym ciągu trzymałoby pieniądze na ujemnie oprocentowanych lokatach.
Piotr Kuczyński, analityk rynków finansowych uspokoił w rozmowie z money.pl, że takie rozwiązanie nie jest w ogóle możliwe. Banki nie mogłyby wprowadzić ujemnego oprocentowania, ponieważ klienci przenieśliby pieniądze do oszczędności, a po drugie UOKiK nazwał takie działanie niedopuszczalnym. Poza tym jak widać banki wcale nie muszą wprowadzać ujemnego oprocentowania lokat - uzyskują taki sam efekt podwyższając cały czas koszty prowadzenia bieżących rachunków.