Zmiana czasu 2024. Kiedy ostatni raz przestawimy zegarki?
Zmiana czasu obydwa się obecnie dwa razy do roku. Pierwszą zmianą w historii była zmiana czasu zimowego na letni. Czas zimowy uznawany jest za bardziej naturalny, a w mediach coraz częściej pojawiają się dyskusje o końcu zmiany czasu. Kiedy przestawimy zegarki ostatni raz?
Zmiana czasu 2024. Kiedy przestawiamy zegarki?
Zmiana czasu z zimowego na letni przypada zawsze na ostatni weekend marca, a zmiana czasu z letniego na zimowy — na ostatni weekend października. W pierwszym przypadku śpimy o godzinę krócej, zyskując dłuższe dni, a w drugim — o godzinę dłużej, ale kosztem krótszych dni. Gdy czas zimowy zmienia się na letni, przestawiamy zegarki z godziny 2:00 na 3:00, a gdy czas letni zmienia się na zimowy — z godziny 3:00 na 2:00. Godziny zmiany czasu są ściśle określone rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów.
Wielu Polaków może dostać wyższą emeryturę z ZUS. Wystarczy pokazać jeden dokumentZmiana czasu 2024. Po co jest zmiana czasu?
Zmiana czasu pierwotnie miała służyć oszczędzaniu energii elektrycznej poprzez maksymalizację wykorzystania światła dziennego. Również obecnie nie brakuje głosów, że taki system jest proekologiczny i zwiększa bezpieczeństwo na drogach. Dla wielu branży m.in. dla transportu, zmiany czasu są sporą komplikacją, gdyż wpływają na rozkłady jazdy i lotów.
Czy zmiana czasu może wpływać też na ludzkie zdrowie? Niewykluczone. Lekarze ze szwedzkiego Karolinska Institutet jakiś czas temu przeanalizowali rejestry szpitalne z ostatnich dwóch dekad, dochodząc do wniosku, że zmiany czasu dwa razy do roku wpływają na liczbę zdiagnozowanych zawałów serca. Zmiana czasu na letni zwiększa ich ilość o 5 proc., a zmiana czasu na zimowy — zmniejsza.
ZOBACZ TAKŻE: Biedronka rozsyła SMS do Polaków. Gdy odczytasz, pobiegniesz do sklepu
Zmiana czasu 2024. Kiedy ostatnia zmiana czasu?
Kiedy będzie miała miejsce ostatnia zmiana czasu? Na ten moment nie ma żadnych informacji na temat zlikwidowania zmiany czasu w Polsce. Zarówno w naszym rządzie, jak i w całej Unii Europejskiej, nie są prowadzone prace w tym temacie. Rozporządzenie Komisji Europejskiej, które będzie obowiązywać do 2026 roku, zakłada korzystanie z przyjętych regulacji.
Według najnowszych informacji, w przyszłości — jeśli doszłoby do jakichkolwiek zmian — kraje UE miałyby samodzielnie zdecydować, czy chcą zrezygnować ze zmiany czasu. Większość Polaków opowiada się za wprowadzeniem na stałe czasu letniego.