BiznesINFO.pl Polska i Świat Zmiany dla pacjentów. Ma zniknąć jedna z recept
Biznesinfo

Zmiany dla pacjentów. Ma zniknąć jedna z recept

5 lipca 2023
Autor tekstu: Magdalena Madoń

W projekcie nowelizacji ustawy dotyczącej refundacji leków znalazła się zmiana dotycząca recept. Ma zniknąć recepta roczna. Lekarz będzie mógł wystawić receptę na maksymalnie 180 dni. Dziś Sejmowa Komisja Zdrowia zacznie prace nad zmianą ustawy refundacyjnej.

Recepta do 180 dni

Dzięki recepcie rocznej podczas jednej wizyty lekarz może przepisać leki na 365 dni. W przypadku rocznej recepty pacjent może ją realizować wyłącznie w jednej aptece.

To ma się jednak zmienić. Zamiast jednej recepty rocznej lekarz będzie mógł wypisać leki na 180 dni, ale na jednej recepcie na 60 dni. Będzie mógł za to wypisać od razu kilka recept miesięcznych.

Zmiany w wystawianiu e-recept. Minister Zdrowia podpisał doniesienie do prokuratury na 10 lekarzy

Większe kolejki do lekarza

Zdaniem Ministerstwa Zdrowia uważa, że problemem jest długi czas bez kontroli zdrowia pacjenta. Ponadto w przypadku recepty rocznej farmaceuci muszą przeliczać, jaką ilość leku mogą wydać ( jeśli pacjent zaczął realizację recepty po 30 dniach, farmaceuta wydaje ilość leku pomniejszoną o tę, która mogłaby zostać zużyta w tym okresie, w którym pacjent jej nie wykupił - przepis ten był jednak różnie interpretowany przez pracowników aptek.

Pojawiały się także problemy z dostępnością lekarstw, jeśli pacjent od razu wykupił roczny zapas.

Niepotrzebne kolejki do lekarzy

Recepta roczna dla wielu pacjentów była wygodna, szczególnie dla tych, którzy mieli stały lek - dzięki temu nie musieli co trzy miesiące odwiedzać lekarza.

Jak informuje prawo.pl, lekarze pracujący w podstawowej opiece zdrowotnej (POZ) wyrażają krytyczne stanowisko wobec pomysłu likwidacji recepty rocznej. Obawiają się, że taka zmiana spowoduje częstsze wizyty pacjentów u lekarza POZ, co z kolei przyczyni się do dłuższych kolejek i utrudni dostęp do opieki innym osobom.

Lekarze POZ podkreślają, że recepta roczna ma uzasadnienie w przypadku pacjentów z chorobami przewlekłymi, którzy będą przyjmować leki przez całe życie, a schemat leczenia został już ustalony . Dotyczy to na przykład osób z nadciśnieniem, problemami neurologicznymi lub chorobami tarczycy. W poprzednim roku zrealizowano aż 20 milionów takich recept.

Kredyt 2 procent. Ekspert wskazał luki w przepisach
Obserwuj nas w
autor
Magdalena Madoń

Redaktor Biznesinfo. Wcześniej copywriter oraz młodsza księgowa. Absolwentka rachunkowości i controllingu na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. W wolnym czasie bierze czarodziejski flet i gra w orkiestrach dętych.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat