Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Zmiany na mapie Polski w 2025 r. Pojawią się nowe miasta, zmienią się granice
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 31.12.2024 14:37

Zmiany na mapie Polski w 2025 r. Pojawią się nowe miasta, zmienią się granice

donald tusk
Fot. Adam Burakowski/East News

Już 1 stycznia 2025 r., w życie wchodzi rozporządzenie rady ministrów z 30 lipca 2024 r., które zmieni mapę administracyjną Polski. Zmodyfikowane zostaną granice, zawitają na niej nowe miasta. Dojdzie także do zmiany siedziby władz, a wszystko to pociąga za sobą ważne konsekwencje administracyjne. Oto najważniejsze zmiany.

Od jutra siedem nowych miast i 18 zmian granic

Rozporządzenie rządu z końca lipca 2024 było objęte standardowym w takich przypadkach półrocznym vacatio legis, które dobiega końca 1 stycznia 2025 roku. W rezultacie na mapie Polski pojawi się siedem nowych miast, z czego aż trzy w województwie lubelskim powiecie puławskim.

Ponadto, jak wylicza serwis prawo.pl, dojdzie do siedmiu zmian granic gminnych i 11 zmian granic miast. Warto odnotować, że zmiany w 2025 r. są znacznie mniejsze, niż miało to miejsce przed rokiem. W 2024 r. status miasta otrzymały aż 34 miejscowości, przy czym większość z nich powtórnie. Utrata była formą represji za organizację powstania styczniowego w 1863 r.

"Nie zwalniamy tempa". PKP planuje wydać miliardy złotych, w perspektywie wielkie inwestycje Potężny przelew dla Polski. Unia wypłaci miliardy złotych, ale części dalej nie odzyskaliśmy

Zmiany na mapie Polski od 1 stycznia 2025 r.

Nowe miasta, które jutro pojawią się na mapie Polski to Końskowola, Kurów i Wąwolnica w powiecie puławskim, województwie lubelskim. W Małopolsce, w powiecie zwoleńskim, status miasta uzyska Kazanów. W powiecie słupskim w województwie pomorskim będzie to Kobylnica, a w powiecie jędrzejowskim w woj. świętokrzyskim - Sobków. Listę zamyka Zaniemyśl - nowe miasto, które pojawi się w powiecie średzkim w Wielkopolsce.

Ponadto dojdzie do 7 zmian granic gmin:

  • gmina Chełm - miasto Chełm
  • gmina Moszczenica - gmina Biecz, 
  • gmina Sucha Beskidzka - gmina Zembrzyce, 
  • gmina Zarzecze - gmina Kańczuga,
  • miasto Orzesze - gmina Ornontowice,
  • gmina Kaźmierz - gmina Szamotuły,
  • miasto Kołobrzeg - gmina Kołobrzeg.

Zmienią się także granice 4 miast spoza listy miejscowości, które uzyskały status miasta. Są to Lubsko, Lubień Kujawski, Rejowiec oraz Olsztyn. Warto też odnotować, że na Lubelszczyźnie, w powiecie janowskim władza gminna (gmina Batorz) przeniesie swoją siedzibą z Batorza do Batorza Pierwszego.

Konsekwencje administracyjne rozporządzenia

Każda podobna zmiana administracyjna pociąga za sobą koszty, jednak głównie po stronie jednostek samorządu terytorialnego. Te muszą zaktualizować ewidencje, zmienić informacje publiczne czy zadbać o nowe pieczątki. Wszystko to odbywa się na koszt samorządów.

Rozporządzenie nie obciąży kosztami mieszkańców wymienionych miejscowości, powiatów i gmin. Nawet jeśli część z nich dysponuje starszą wersją dowodu osobistego, na którym widnieje jeszcze adres zameldowania, nie ma obowiązku wymiany. Dokument może pozostawać użyciu do końca okresu swojej ważności.