Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Praca > Zmiany w Kodeksie pracy już od 19 marca. Wchodzi nowy rodzaj urlopu, niewykorzystany przepada
Angelika Czarnecka
Angelika Czarnecka 10.02.2025 07:19

Zmiany w Kodeksie pracy już od 19 marca. Wchodzi nowy rodzaj urlopu, niewykorzystany przepada

biuro
Fot. pixabay /derschoeneali

Już niebawem zatrudnieni na etat mogą mocno się zdziwić. MRPiPS przygotowało projekt rozporządzenia, który określa treść wniosku, a także dokumenty dołączane do wniosku o udzielenie nowego urlopu dla pracownika. Kto będzie mógł skorzystać i na jakich zasadach? Choć nowy urlop brzmi zachęcająco, trzeba pamiętać o bardzo ważnej rzeczy.

Urlop dla pracownika na umowie o pracę

Pracownicy na umowie o pracę doskonale wiedzą, jakie korzyści płyną z takiej formy zatrudnienia. Oprócz tego, że wówczas odkładają na przyszłą emeryturę, mają także możliwość skorzystania z płatnego urlopu. Jak informuje serwis biznes.gov.pl, jeden dzień urlopu dla pełnego etatu wynosi osiem godzin, przy czym trzeba zaznaczyć, że zatrudniony ze stażem krótszym niż 10 lat ma 160 godzin urlopu rocznie. 

W przypadku większego stażu pracownik może liczyć na aż 208 godzin urlopu w ciągu całego roku (8 godzin x 26 dni urlopu). Są jednak sytuacje, które pozwalają na uzyskanie jeszcze dodatkowych dni wolnych.

Urlopowicze
fot. pixabay/pasja1000
Dominika Nawrocka, Natalia Ziółkowska
Nigdy nie proś o podwyżkę. Dominika Nawrocka dla BiznesInfo: „Lepiej być drogą, niż tanią”
Masowe zwolnienia u giganta branży kosmetycznej. Z tej firmy odejdzie 7 tys. osób Brytyjska firma otworzy w Polsce swoje centrum. Nowe miejsca pracy na różnych stanowiskach

Czy można wziąć dodatkowy urlop?

Przykładowo osobie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności przysługują dodatkowe dni wolne w wymiarze 10 dni roboczych w całym roku. Inny przypadek mówi o sytuacji, kiedy pracownik planuje zawarcie związku małżeńskiego, urodziło mu się dziecko, czy czeka go pogrzeb bliskiej mu osoby (dziecka, małżonka, ojca, matki, ojczyma lub macochy). Wówczas przysługują mu dwa dni wolne z tzw. urlopu okolicznościowego. Jeden, zamiast dwóch dni będzie z kolei przysługiwał pracownikowi, któremu zmarła siostra, brat, teściowa, dziadkowie lub osoba będąca pod jego opieką.

Najczęściej z dodatkowego urlopu korzystają jednak kobiety, a mowa dokładnie o urlopie macierzyńskim i właśnie w nim wkrótce zajdą niemałe zmiany. Nowelizacja Kodeksu pracy wprowadzi nowe uprawnienie dla rodziców.

dziecko
Fot. pixabay/ParentiPacek

Jak podano w uzasadnieniu, w związku z uchwaleniem ustawy z dnia 6 grudnia 2024 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy, a także niektórych innych ustaw niezbędne jest wydanie nowego rozporządzenia w kwestii wniosków dotyczących uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem i dokumentów, jakie wówczas należy do wniosków dołączyć. O co dokładnie chodzi? Jakie warunki należy spełnić?

Rewolucja w urlopie macierzyńskim

Już 19 marca nowela Kodeksu Pracy wprowadzi nowe uprawnienie. Mamy będą mogły liczyć na uzupełniający urlop macierzyński. Co się kryje pod tym hasłem? To urlop, do którego prawo bezpośrednio po tradycyjnym urlopie macierzyńskim lub urlopie uzupełniającym będzie miała matka wychowująca dziecko. Ale uwaga, na to samo będzie mógł liczyć również ojciec.

Trzeba jednak wiedzieć, że osoba ubiegająca się o tę formę urlopu, będzie musiała odpowiednio wcześniej złożyć wniosek i przekazać pracodawcy w terminie nie krótszym niż 21 dni przed zakończeniem urlopu macierzyńskiego. Z kolei rodzice, którzy zostali uprawnieni do urlopu macierzyńskiego lub takiego, który odbywałby się na takich samych warunkach, muszą złożyć wniosek do ostatniego dnia korzystania z urlopu. 

Zgodnie z ustaleniami, uzupełniający urlop macierzyński może wynieść maksymalnie 15 lub 8 tygodni. Wszystko zależy od momentu urodzenia dziecka, jego wagi przy urodzeniu, a także długości hospitalizacji.

Wniosek o udzielenie pracownikowi urlopu uzupełniającego będzie musiał zawierać:

  • imię i nazwisko pracownika
  • termin zakończenia urlopu macierzyńskiego
  • określenie okresu, na który ma zostać przydzielony urlop uzupełniający.