BiznesINFO.pl Praca Zmiany w Kodeksie Pracy. Nowe przepisy od 1 sierpnia 2022 roku
East News

Zmiany w Kodeksie Pracy. Nowe przepisy od 1 sierpnia 2022 roku

30 lipca 2022
Autor tekstu: Magdalena Madoń

Od 1 sierpnia 2022 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy w zakresie prawa pracy. Nowelizacja zapewni pracownikom dodatkowe dni wolne oraz szerszą ochronę.

Dodatkowe urlopy

W ramach nowych przepisów pracownicy otrzymają możliwość skorzystania z dodatkowych dni wolnych, 2 dni z powodu działania siły wyższej oraz 5 dni urlopu opiekuńczego.

Pracownik będzie mógł skorzystać ze zwolnienia od pracy w nagłych sytuacjach spowodowanych chorobą lub wypadkiem w wymiarze 2 dni lub 16 godzin w roku kalendarzowym. W takim przypadku za czas zwolnienia z powodu siły wyższej zachowa prawo do 50 % wynagrodzenia obliczanego jak pensja za czas urlopu wypoczynkowego.

Przepisy wprowadzają również wprowadzenie urlopu opiekuńczego w celu zapewnienia opieki lub wsparcia najbliższych członków rodziny (dziecko, rodzice, małżonek). Pracownik może uzyskać 5 dni takiego urlopu w ciągu roku, jest to urlop bezpłatny.

Wydłużeniu ulegnie również urlop rodzicielski. Obecnie wynosi on 32 tygodnie w przypadku jednego dziecka i 34 tygodnie w przypadku ciąży mnogiej. Po zmianach będzie wynosił 41 i 43 tygodnie. Projekt zakłada także 9 tygodni urlopu rodzicielskiego osobno dla matki i ojca, jeśli któryś z rodziców nie wykorzysta urlopu, wówczas ten przepadnie. Nowelizacja ma na celu zachęcenie rodziców do równego dzielenia się obowiązkami związanymi z opieką nad dzieckiem.

Obowiązki pracodawcy

Pracodawca nie może zakazać pracownikowi jednoczesnego pozostawania w stosunku pracy z innym pracodawcą w stosunku prawnym lub innym. Przepis ten nie będzie miał zastosowania w przypadkach zawarcia z pracownikiem umowy o zakazie konkurencji.

Pracownik zatrudniony co najmniej 6 miesięcy u danego pracodawcy będzie mógł wystąpić do pracodawcy z wnioskiem o zmianę rodzaju pracy, zmianę rodzaju umowy o pracę na umowę na czas nieokreślony lub o zatrudnienie w pełnym wymiarze pracy. Może go złożyć w formie papierowej lub elektronicznej. Pracodawca będzie zobowiązany uwzględnić wniosek w terminie miesiąca od otrzymania wniosku i uzasadnić swoją decyzję.

W przypadku oświadczeniu o wypowiedzeniu umowy o pracę na czas określony lub nieokreślony pracodawca będzie miał obowiązek wskazać przyczynę wypowiedzenia lub rozwiązania umowy.

Pracodawca będzie miał również obowiązek informować pracowników o możliwościach awansu, wolnych stanowiskach pracy oraz możliwości zatrudnienia w pełnym lub niepełnym wymiarze czasu pracy.

Obserwuj nas w
autor
Magdalena Madoń

Redaktor Biznesinfo. Wcześniej copywriter oraz młodsza księgowa. Absolwentka rachunkowości i controllingu na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. W wolnym czasie bierze czarodziejski flet i gra w orkiestrach dętych.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat