Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Zmiany w lekcjach religii w szkołach. Pojawił się ważny wyjątek
Piotr Szczurowski
Piotr Szczurowski 16.01.2025 22:18

Zmiany w lekcjach religii w szkołach. Pojawił się ważny wyjątek

Dziecko uczące się religii
Fot. Marek BAZAK/East News

Ministerstwo Edukacji Narodowej pracuje nad zmianami w organizacji lekcji religii w polskich szkołach. Wiceminister edukacji Katarzyna Lubnauer zapowiedziała elastyczniejsze podejście w tej kwestii, podkreślając jednak, że nie obyło się bez… ustępstw na rzecz Kościoła.

MEN podjął decyzję w sprawie lekcji religii w szkołach

Dotychczas obowiązujące przepisy wymagały, aby lekcje religii odbywały się jako pierwsze lub ostatnie w ciągu dnia szkolnego. Nowe regulacje przewidują wyjątek od tej zasady, jeśli wszyscy uczniowie danej klasy zdecydują się uczęszczać na katechezę.

Dodatkowo liczba godzin katechezy zostanie zmniejszona z dwóch do jednej tygodniowo. Wiceszefowa MEN podkreśla, że decyzja ta została skonsultowana ze stroną kościelną.

Zrobiliśmy wszystko, żeby skonsultować tę decyzję z Kościołem. Zdajemy sobie sprawę, że wymiar jednej godziny jest sensowny - zaznaczyła.

Nie przegap: Katecheci na wojnie z rządem. Ujawniamy plan na obowiązkową religię w szkole

Polskie Squid Game na ulicach miast? Policja ostrzega: Nie daj się wciągnąć w tę grę Ten gest na drodze może mocno zdenerwować policjantów. Grożą wysokie kary

Reakcja Kościoła na zaproponowany kompromis

Propozycja MEN spotkała się z krytyką strony kościelnej. Komisja Wspólna Przedstawicieli Rządu RP i Konferencji Episkopatu Polski wyraziła sprzeciw wobec redukcji liczby godzin religii oraz ograniczenia ich do początku lub końca planu lekcji. Kościół zaproponował stopniowe, rozłożone w czasie, zmniejszenie liczby godzin katechezy w szkołach ponadpodstawowych, z poszanowaniem praw pracowniczych katechetów.

Jednym z ustępstw resortu jest dopuszczenie możliwości umieszczenia lekcji religii w innym miejscu planu zajęć, pod warunkiem jednomyślności uczniów klasy. Ponadto, w klasach I-III szkół podstawowych, nie będzie możliwości tworzenia grup międzyklasowych, jeżeli liczba uczniów na katechezę przekroczy siedem osób.

Co dalej z lekcjami religii w polskich szkołach?

Zmniejszenie liczby godzin religii oraz nowe zasady jej organizacji to wyraz poszukiwania kompromisu między oczekiwaniami różnych stron. Ministerstwo Edukacji Narodowej podkreśla, że wprowadzone zmiany mają zapewnić elastyczność i zapobiec sytuacjom, w których uczniowie muszą czekać na zajęcia, na które nie uczęszczają. Ostateczny kształt rozporządzenia poznamy po zakończeniu konsultacji prawnych.

Obecnie lekcje religii i etyki odbywają się na wniosek rodziców, a uczniowie mają możliwość wyboru między tymi przedmiotami, uczestniczenia w obu lub rezygnacji z nich. Wprowadzenie nowych zasad będzie miało na celu dostosowanie planów lekcji do potrzeb współczesnej edukacji i zachowanie możliwości wyboru dla uczniów i ich rodziców.

Zobacz też: W Polsce powstaną zupełnie nowe cmentarze, wyrosną świątynie. Nie będzie tam miejsca dla katolików