Zmiany w oddawaniu krwi. Zniknie jedna z korzyści
Osoby, które oddają krew mogły skorzystać z dwóch dni wolnego od pracy, a także ulgi na przejazdy PKP. Od 1 lipca w związku ze zniesieniem stanu epidemicznego stracą możliwość taniego podróżowania pociągami.
Oddawanie krwi podczas stanu zagrożenia epidemicznego
Rząd w ramach tzw. ustawy covidowej wprowadził korzystne rozwiązania dla osób oddających krew- dwa dni wolnego od pracy po oddaniu krwi, a także 33-procentową ulgę na przejazdy koleją dla osób, które oddały krew minimum trzy razy w czasie pandemii.
Takie osoby otrzymywały specjalne zaświadczenie wydane przez Centrum MSWiA krwiodawstwa i krwiolecznictwa, które uprawniało do zniżki. Rozwiązanie to miało zachęcić do oddawania krwi w czasie pandemii.
Zmiany od 1 lipca
Ministerstwo Zdrowia zdecydowało, że 1 lipca zniknie stan zagrożenia epidemicznego. Portal money zapytał Ministerstwo Zdrowia o zmiany związane z oddawaniem krwi po tej dacie.
Jak ustalił portal, oddający krew nadal będą mogli skorzystać z dwóch dni wolnego od pracy. Osoby, które często oddawały krew, stracą jednak możliwość ulgi na przejazdy pociągami PKP.
Polacy oddają krew
Około 600 tys. dorosłych Polaków oddaje krew. Pomiędzy kolejnymi pobraniami krwi powinno upłynąć minimum 8 tygodni dla mężczyzn i 12 tygodni dla kobiet. Taki czas jest niezbędny, aby organizm miał czas na odbudowę po utracie krwi.
Ilość krwi, którą można oddać w jednej wizycie, zależy od wagi osoby oraz od rodzaju oddawanej krwi. Zazwyczaj oddaje się 450 ml krwi na jedną wizytę.