Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Zmiany w stawkach VAT-u. Część produktów potanieje, inne będą droższe. Znamy terminy
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 12.09.2024 09:27

Zmiany w stawkach VAT-u. Część produktów potanieje, inne będą droższe. Znamy terminy

zakupy
Fot. PhotoMIX-Company/Pixabay

Nowelizacja prawa dot. produktów i usług objętych podatkiem VAT, jak i wysokości stawek, dla części było rozczarowaniem. Głośna była szczególnie rezygnacja z objęcia zerowym podatkiem książek. Nie oznacza to jednak, że minister finansów Andrzej Domański w ogóle nie przygotował fiskalnych udogodnień. Wręcz przeciwnie, jest ich całkiem sporo.

Ministerstwo pracuje nad zmianami w podatku VAT

Jak informuje bankier.pl, w ministerstwie finansów trwają prace nad zmianą w stawkach podatku od towarów i usług. Gdy zostaną zakończone, zmiany w opodatkowaniu odczujemy już od 1 stycznia 2025 r. Nowelizacja w przeważającej części oznacza obniżki podatków czy też trwałe uregulowanie zmian, które zaszły w ostatnim czasie. Nie zabrakło jednak również podwyżek, które zdają się mieć na celu zwalczanie konkretnych zjawisk.

Zobacz też: Nie gumy, ani plastry. To rząd sprawi, że rzucisz palenie. Ceny zwalą z nóg

Tak będzie na przykład z produktami konopnymi, w tym z marihuaną leczniczą. Z nią jest zresztą więcej problemów za sprawą receptomatów - internetowych usług, dzięki którym medyczną marihuanę może w zasadzie kupić każdy, także osoby całkowicie zdrowe. Minister finansów Andrzej Domański zdecydował, by produkty konopne do palenia lub inhalowania o maksymalnym legalnym stężeniu THC na poziomie 0,3 proc. były opodatkowanie nie 8-procenowym VAT-em, jak dotąd, lecz pełną 23-procentową stawką.

Nie gumy, ani plastry. To rząd sprawi, że rzucisz palenie. Ceny zwalą z nóg

Obniżenie VAT-u na produkty medyczne, większa stawka za koniowate

Ministerstwo finansów zdecydowało także ws. produktów medycznych dopuszczonych na podstawie poprzednio obowiązującej ustawy, która stanowiła, że będą one objęte 8-procenowym VAT-em tylko do 27 maja 2025 r. Nowy projekt zakłada bezterminowe utrwalenie tej zmiany. W kontekście wyrobów medycznych warto także wspomnieć o produktach higienicznych - VAT na kubeczki menstruacyjne spadnie z 23 proc. do 5 proc.

Zerową stawkę podatku od towarów i usług zaproponowano dla statków ratowniczych i łodzi podwodnych, które pływają po morzu, ale nie są to statki pełnomorskie. Z kolei podwyższony do 23 proc. zostanie podatek od sprzedaży zwierząt żywych koniowatych: koni, mułów, osłów czy osłomułów. Dotąd była ona objęta obniżonym podatkiem w wysokości 8 proc., jednak zmieni się to już w styczniu.

Zmienią się także definicje - zwłaszcza dla rolników

Nie mniej ważne niż zmiany w ustawie podatkowej niż same stawki są definicje - grupy produktów, które są przez ustawodawcę kwalifikowane do tej lub innej formy opodatkowania. W przypadku projektu, nad którym pracuje ministerstwo finansów, wiadomo już, że doprecyzowana zostania definicja nawozów i środków ochrony roślin. Współczesne rolnictwo korzysta z różnorodnych produktów i pojawiały się w przeszłości problemy z jednoznacznym przyporządkowaniem, a przez to poprawnym rozliczeniem podatku VAT.