Zmiany w urlopach. Nadchodzą zmiany w kodeksie pracy
We wtorek rząd zajmie się projektem reformy Kodeksu pracy. Nowelizacja ma wydłużyć kilka typów urlopów. Pojawią się także dodatkowe benefity dla rodziców.
Zmiany w Kodeksie pracy spowodowane są dwiema unijnymi dyrektywami. Pierwsza z nich dotyczy jasnych warunków pracy w Unii Europejskiej, zaś druga to dyrektywa rodzicielska.
Lepsze warunki zatrudnienia
Jak informuje portal forsal.pl, w Kodeksie pojawi się kilka ważnych zmian. Pracodawca będzie miał 7 dni od momentu dopuszczenia pracownika, aby poinformować go w większym stopniu m.in. o szkoleniach czy procedurze związanej z rozwiązaniem stosunku pracy.
Zmienią się również warunki zatrudnienia na okres próbny. Pracownik z półrocznym stażem pracy w danym przedsiębiorstwie, będzie mógł skierować do pracodawcy pismo o zatrudnienie na bardziej bezpieczniejszych lub przewidywalnych warunkach.
Zmiany w urlopach macierzyńskich
Większe zmiany wprowadza jednak dyrektywa rodzicielska. Zgodnie z informacjami forsal.pl, prawo do urlopu macierzyńskiego będzie przysługiwało indywidualnie każdemu rodzicowi. Nie będzie uzależnione od tego, czy matka dziecka wykorzystała już swój urlop.
Sam urlop macierzyński zostanie wydłużony o 9 tygodni. Oznacza to, że po urodzeniu jednego dziecka będzie to 41 tygodni, zaś ciąża mnoga to będą 43 tygodnie. Każdy z rodziców otrzyma również gwarantowane 9 tygodni urlopu na wyłączność.
Dziecko do 8 lat? Elastyczniejsza praca
Pojawi się również urlop opiekuńczy. Forsal.pl informuje, że chodzi o 5 dni bezpłatnego wolnego w roku kalendarzowym przysługującym pracownikowi w celu zapewnienia opieki dziecku lub innemu członkowi rodziny potrzebującego znacznej opieki lub wsparcia.
Najbardziej natomiast będą się cieszyć rodzice dzieci w wieku od 4 do 8 lat. Zyskają oni prawo do bardziej elastycznej organizacji pracy. Taki pracownik będzie mógł odmówić pracy w nocy, delegacji czy pracy w godzinach nadliczbowych.