Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Zmieniła się długość życia Polaków. Nowe dane nie pozostawiają wątpliwości, to się dzieje
Marcin Śliwa
Marcin Śliwa 02.12.2024 09:40

Zmieniła się długość życia Polaków. Nowe dane nie pozostawiają wątpliwości, to się dzieje

osoby starsze
fot. Pxhere

Główny Urząd Statystyczny opublikował najnowsze dane dotyczące trwania życia Polaków w zdrowiu. Chodzi o liczbę lat, które dana osoba może przeżyć w dobrym zdrowiu, bez ograniczeń spowodowanych chorobami czy niepełnosprawnością. Jak długo zatem możemy cieszyć się pełnią życia? Dane zaskakują.

Ile żyją Polacy?

Trwanie życia w zdrowiu (ang. Healthy Life Expectancy - HALE) to w istocie ważny wskaźnik jakości życia. Ocenia on nie tylko samą długość życia, ale także jakość tego życia pod względem zdrowotnym, uwzględniając zarówno lata życia bez choroby, jak i lata przeżyte z chorobą, jednakże pomimo niej w dobrym ogólnym zdrowiu. HALE pozwala na lepsze zrozumienie rzeczywistego stanu zdrowia społeczeństwa. Długi wiek życia bez chorób oznacza wyższą jakość życia oraz mniejsze obciążenie dla systemu zdrowotnego i społecznego.

Wydłużenie trwania życia w zdrowiu jest jednym z głównych celów polityki zdrowotnej wielu krajów. Jeżeli oczekiwane trwanie życia w zdrowiu wzrasta szybciej niż przeciętne trwanie życia, oznacza to, że ludzie przez coraz większą część życia charakteryzują się dobrym zdrowiem – czytamy w komunikacie GUS. 

NBP rozbudowuje rezerwy złota. Polska w światowej czołówce

Polacy coraz dłużej cieszą się zdrowiem

Według Głównego Urzędu Statystycznego Polacy cieszą się coraz lepszym zdrowiem przez coraz dłuższy okres życia. Analiza danych dotyczących trwania życia w zdrowiu pokazuje wyraźne różnice między kobietami oraz mężczyznami, a także między mieszkańcami miast i wsi.

W 2023 roku średnia długość życia w zdrowiu dla mężczyzn wyniosła 61,3 roku, a dla kobiet 64,6 roku. Oznacza to wzrost odpowiednio o 1,2 i 0,9 roku w porównaniu do 2022 roku. Świadczy to, że coraz większa część naszego życia upływa na funkcjonowaniu aktywnym i zdrowym. Mężczyźni żyją w zdrowiu średnio przez 82 proc. życia, natomiast kobiety przez niecałe 79 proc. 

Analiza danych na poziomie województw również pozwala zauważyć wyraźne różnice. Największe wzrosty trwania życia w zdrowiu odnotowano w województwach zachodnich i północno-zachodnich Polski, takich jak opolskie (o 1,8 roku), mazowieckie (o 1,6 roku), dolnośląskie (o 1,5 roku) czy pomorskie, małopolskie oraz warmińsko-mazurskie (o 1,2 roku). 

Jednocześnie, najdłuższym trwaniem życia w zdrowiu charakteryzują się województwa wielkopolskie (62,9 roku), lubuskie (62,5 roku) i zachodniopomorskie (62,5 roku), zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet. Z kolei najkrótsze trwanie życia w zdrowiu odnotowano w województwach takich jak lubelskie (59,3 roku), podlaskie (59,4 roku) i łódzkie (60 lat).

Opieka będzie coraz droższa

Powyższe różnice regionalne mogą być związane z wieloma czynnikami, takimi jak dostęp do opieki zdrowotnej, poziom życia, nawyki żywieniowe czy aktywność fizyczna. Warto jednak podkreślić, że mimo wszystko trend wzrostowy HALE jest obserwowany we wszystkich województwach.

Pomimo pozytywnych zmian, przed polskim systemem ochrony zdrowia wciąż stoją duże wyzwania. Postępujące starzenie się społeczeństwa wiąże się ze wzrostem liczby osób przewlekle chorych, co wymaga stałego zwiększania nakładów na opiekę zdrowotną. Ważne jest również promowanie zdrowego stylu życia, profilaktyka chorób oraz zapewnienie równego dostępu do opieki zdrowotnej dla wszystkich mieszkańców kraju.