biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
Obserwuj nas na:
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Żołnierze wejdą do polskich szkół. Ministra zdradza: dostali konkretne zadania
Julia Bogucka
Julia Bogucka 29.04.2025 19:16

Żołnierze wejdą do polskich szkół. Ministra zdradza: dostali konkretne zadania

Żołnierz
Fot. Bumble Dee/CanvaPro

Wojsko i obronność jest obecnie jednym z największych priorytetów w Polsce. Właśnie ogłoszono, że w najbliższym czasie żołnierze wejdą do szkół. Wszystko wyjaśniła ministra edukacji narodowej Barbara Nowacka. Wiadomo, jakie są cele tych specyficznych spotkań i co od mundurowych usłyszą dzieci.

Wojsko rośnie na znaczeniu

W ostatnich latach w naszym kraju znacząco zwiększyła się liczebność swoich Sił Zbrojnych, co jest odpowiedzią na rosnące zagrożenia geopolityczne oraz dążenie do wzmocnienia pozycji w NATO.​ Podczas gdy w 2020 roku w Polsce przybyło około 7,5 tys. nowych żołnierzy zawodowych, to w 2023 nastąpił rekordowy przyrost na poziomie 25,2 tys. W kolejnym, 2024, pojawił się spadek — do armii dołączyło 19,4 tys. nowych żołnierzy.

żołnierze mundury.jpg
Fot. davidf/Getty Images/CanvaPro

Dodatkowo nasz kraj znacząco zwiększył wydatki na obronność, tu warto wymienić fakt, że w 2024 roku przeznaczono na ten cel 4,2 proc. PKB, co stanowi około 158 mld zł. Co więcej, ponad połowa tej kwoty została przeznaczona na modernizację Sił Zbrojnych, co plasuje Polskę na czołowej pozycji w NATO pod względem inwestycji w obronność.

Wzrost liczebności Wojska Polskiego w ostatnich latach wynika z kilku kluczowych przyczyn, które mają charakter zarówno geopolityczny, jak i strategiczny i polityczny. Największą jednak pobudką do mobilizacji była eskalacja wojny Rosji z Ukrainą. To wtedy okazało się, że obronność powinna być jednym z priorytetów Polski.

Kolejny region dotknięty blackoutem. Mieszkańcy bez prądu, internetu, telewizji i radia Tusk zadrwił z Nawrockiego. Późno w nocy zamieścił wpis, nawiązał do flagi z debaty

Szkolenia wojskowe

Obronność stała się jednym z najważniejszych priorytetów Polski, zwłaszcza od 2022 roku. Nasze państwo, leżąc na wschodniej flance NATO i Unii Europejskiej, odgrywa strategiczną rolę w regionie, dlatego dąży do maksymalnego wzmocnienia swojego bezpieczeństwa.

Oprócz zwiększania liczebności sił zbrojnych i wydatków na obronność działania te przejawiają się w kilku kluczowych obszarach:

  • zakupy nowoczesnego uzbrojenia,
  • budowa systemu obrony powietrznej — poprzez programy takie jak Wisła i Narew,
  • rozwój Wojsk Obrony Terytorialnej,
  • obrona cywilna i edukacja — np. poprzez prowadzenie szkoleń dla chętnych obywateli,
  • nowe przepisy prawne i struktury — poprzez Ustawę o obronie ojczyzny czy rozwijanie cyberwojska.
żołnierz mundur.jpg
Fot. Rafal Olkis/Getty Images/CanvaPro

Jakiś czas temu duże emocje wywołała zapowiedź szkoleń wojskowych proponowanych każdemu obywatelowi. Jednym z nich mają być kilkudniowe kursy z obrony cywilnej, które będą obejmowały takie elementy jak:

  • pierwsza pomocy,
  • zachowanie w warunkach nalotu, 
  • zachowanie w warunkach zagrożenia ogólnego.

Temat rozwijał wiceminister Zalewski, który wspomniał o “umiejętnościach, które dadzą konkretne kalifikacje i podniosą świadomość społeczeństwa w okresie zagrożenia”.

Drugim elementem planu są 30-dniowe szkolenia wojskowe skierowane do rezerwistów. Będą one przeznaczone dla osób zainteresowanych dołączeniem do aktywnej rezerwy. Premier Donald Tusk zaznaczył, że organizacja tych kursów zostanie tak zaplanowana, by każdy ochotnik miał możliwość wzięcia w nich udziału najpóźniej do końca 2026 roku.

Teraz pojawiły się informacje o wysłaniu żołnierzy Wojska Polskiego do szkół. Wyjaśniło się, w jakim celu się tam zjawią.

Zobacz: Walka o Pałac Prezydencki nabiera tempa. Jest nowy sondaż. Jednemu kandydatowi spada poparcie

Żołnierze wejdą do szkół. Wiadomo, po co

Kancelaria Premiera poinformowała, że w terminie od 12 maja do 20 czerwca tego roku w szkołach w całej Polsce odbędą się praktyczne zajęcia z zakresu bezpieczeństwa i obronności, które poprowadzą żołnierze Wojska Polskiego. Uczniowie poznają m.in. zasady udzielania pierwszej pomocy, procedury ewakuacyjne oraz sposoby rozpoznawania dezinformacji.

Wśród głównych celów wprowadzenia takiego programu wymienia się przede wszystkim podnoszenie świadomości dzieci i młodzieży w związku z zachowaniem bezpieczeństwa, a także kształtowanie podstawowych nawyków, umiejętności z zakresu obrony i ochrony ludności. Uczniowie dowiedzą się również, jak zachować się w sytuacjach kryzysowych.

Minister edukacji Barbara Nowacka, w krótkim nagraniu opublikowanym w mediach społecznościowych, wyjaśniła, że "Edukacja z wojskiem" to wspólna inicjatywa Ministerstwa Edukacji Narodowej i Ministerstwa Obrony Narodowej.

Już po raz trzeci zapraszamy dzieci i młodzież do wspólnych działań, do lekcji przeprowadzonych przez żołnierzy — mówi.

Jak podkreśliła, to już trzecia edycja programu, w której dzieci i młodzież mają okazję uczestniczyć w zajęciach prowadzonych przez żołnierzy. W poprzednich odsłonach wzięło udział ponad 100 tysięcy uczniów, a podobna frekwencja spodziewana jest również teraz. Zajęcia mają się odbyć w około 3,5 tysiąca szkół w całym kraju. Jak podkreśla ministra edukacji, to "kolejne 100 tys. dzieciaków, które otrzyma najpotrzebniejszą wiedzę od żołnierzy".

BiznesINFO.pl
Obserwuj nas na: