Zostało coraz mniej czasu na złożenie oświadczenia. Chodzi o tańszy prąd
Część odbiorców energii musi złożyć nowe oświadczenie. Powinni się jednak pospieszyć, bo zostało coraz mniej czasu na dopełnienie formalności. Warto dopilnować terminu, bo jeśli go przegapimy, stracimy szansę na tańszy prąd. Kogo konkretnie to dotyczy? Wyjaśniamy.
Nowe oświadczenie dla odbiorców energii
Wysokie rachunki za prąd to problem, z którym boryka się wielu Polaków. W lipcu ubiegłego roku przestały obowiązywać działania osłonowe chroniące przed drastycznymi podwyżkami. Wciąż jednak obowiązuje maksymalna cena za energię elektryczną.
Część odbiorców musi złożyć specjalne oświadczenie, by móc skorzystać z tańszego prądu. Nowy wzór oświadczenia funkcjonuje już od poniedziałku, 13 stycznia. Zostało coraz mniej czasu na dopełnienie formalności. Kogo konkretnie to dotyczy?
Trzynasta pensja w 2025 roku. Kiedy pieniądze trafią na konto? 800 plus w 2025 roku tylko po spełnieniu tych wymogów. Rodzice muszą pamiętaćKto musi złożyć nowe oświadczenie?
Maksymalna stawka za energię elektryczną dla jednostek samorządu terytorialnego oraz podmiotów użyteczności publicznej od 1 stycznia do 31 marca 2025 r. wynosi 693 zł/MWh. Aby jednak skorzystać z takiej ceny, konieczne jest złożenie nowego oświadczenia odbiorcy uprawnionego.
W Dzienniku Ustaw możemy już znaleźć rozporządzenie Ministerstwa Klimatu i Środowiska dotyczące tego właśnie oświadczenia. Co istotne, wzór dokumentu możemy znaleźć w załączniku dołączonym do rozporządzenia. Do kiedy trzeba je złożyć?
Zobacz także: Tajemnicze zniknięcie polskiego króla kryptowalut. Jego siostra dostaje pogróżki
Lepiej nie przegap tego terminu, chodzi o tańszy prąd
Jednostki samorządu terytorialnego oraz podmioty użyteczności publicznej mają czas na złożenie odpowiedniego oświadczenia tylko do 31 stycznia 2025 r. Jeśli przegapią ten termin, nie będą mogły korzystać z maksymalnej stawki za energię elektryczną. Warto mieć na uwadze, że poprzednie oświadczenie straciło moc, więc złożenie nowego dokumentu jest niezbędne.
Formalności można dopełnić zarówno w sposób tradycyjny, jak i elektroniczny. Co istotne, plik musi zawierać kwalifikowany podpis elektroniczny, podpis zaufany lub też podpis osobisty przesłany pocztą elektroniczną. Oświadczenie należy złożyć do sprzedawcy energii elektrycznej.