biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
Obserwuj nas na:
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Zrób to, a nie zdasz matury. Nie wszyscy uczniowie dostaną drugi termin
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 24.04.2025 19:48

Zrób to, a nie zdasz matury. Nie wszyscy uczniowie dostaną drugi termin

matura
Fot. F1Digitals/Pixabay

Kiedy cała Polska żyje majówką, dla uczniów ostatnich klas trwa wyjątkowo stresujący okres. Do egzaminów maturalnych pozostały bowiem niecałe dwa tygodnie. Czego nie wolno robić na maturze? Każdy uczeń przystępujący do matury w 2025 roku powinien znać kilka zasad. Jeden błąd szczególnie często gubi zdających.

Matura 2025. CKE podaje szczegóły, uczniowie muszą wiedzieć

W życiu każdego ucznia jednym z najważniejszych momentów jest matura. To właśnie od wyników “egzaminu dojrzałości” zależy, czy dostaniemy się na wymarzone studia. Matura bywa dodatkowo stresująca z jeszcze jednego powodu — testy można “oblać” jeszcze zanim dostaniemy arkusz do rąk. Powodem niezaliczenia matury wcale nie musi być niedostateczna liczba punktów, a złamanie zasad dotyczących przystąpienia do egzaminu.

Wszystkie informacje dotyczące matury udostępniane są przez Centralną Komisję Egzaminacyjną na oficjalnej stronie internetowej. Co więcej, podstawowe zasady nauczyciele często powtarzają swoim uczniom przez cały ostatni rok. A mimo to co roku kilku Polaków nie zdaje matury z tego samego “podchwytliwego” powodu.

Żałoba narodowa a ślub i wesele. Pary młode już liczą potężne straty. Prawnik stawia sprawę jasno Decyzja w KRRiT zapadła. Widzowie Republiki będą wniebowzięci

Co zabrać na maturę? Nie zapomnij o tym zakazie

W 2025 roku egzaminy maturalne rozpoczną się 5 maja i potrwają aż do 24 dnia tego miesiąca. Wszyscy uczniowie przystąpią do części pisemnej i ustnej z trzech podstawowych przedmiotów. Ponadto każdy przystępujący do matury musi wybrać co najmniej jeden przedmiot dodatkowy (a maksymalnie pięć przedmiotów) na poziomie rozszerzonym.

Co bardzo ważne, do egzaminu należy się odpowiednio przygotować nie tylko poprzez naukę. Idąc na maturę, powinniśmy pamiętać, że na salę nie wolno wnosić telefonów komórkowych ani żadnych dodatkowych materiałów pomocniczych. Podczas egzaminu nie wolno nam również używać ołówka (także rysunki na egzaminie z matematyki powinny być wykonane długopisem. Poza tym każdy uczeń powinien mieć ze sobą:

  • dowód osobisty;
  • długopis lub pióro z czarnym wkładem;
  • na egzaminie z matematyki: linijkę, cyrkiel, kalkulator prosty oraz tablicę “Wybranych wzorów matematycznych”;
  • dozwolone jest wniesienie na salę małej, zamkniętej butelki wody i chusteczek higienicznych bez opakowania.
laptop-3087585_1280.jpg
Fot. JESHOOTS-com/Pixabay

Ten błąd zgubi maturzystów. Popełnia go zbyt wielu uczniów

Szczególnie ważnym aspektem matury jest odpowiedni wybór dodatkowych przedmiotów. Zależnie od dalszego planowanego kierunku nauki, powinniśmy sprawdzić, jakie egzaminy są brane pod uwagę w czasie rekrutacji na studia. Uczniowie mogą wybierać spośród następujących przedmiotów na poziomie rozszerzonym:

  • język polski, język obcy i matematyka (poza egzaminem na poziomie podstawowym);
  • biologia, chemia, fizyka;
  • historia, geografia i wiedza o społeczeństwie (WOS);
  • historia sztuki, historia muzyki, filozofia;
  • informatyka.

W przypadku matury podstawowej konieczne jest uzyskanie minimum 30 proc., by zdać egzamin. CKE nie wprowadziło jednak takiego progu dla matury na poziomie rozszerzonym, który odbywa się wyłącznie w formie pisemnej — ważne jest jednak, by na taki egzamin przyjść. Uczniowie, którzy zaliczą pierwsze trzy sprawdziany, ale nie pojawią się na maturze rozszerzonej, nie otrzymają świadectwa dojrzałości.

A co z drugim terminem? Tradycyjnie, jak każdy inny sprawdzian, maturę można poprawić. Niektórzy uczniowie będą jednak musieli poczekać na to cały rok. Do “poprawki” w sierpniu mogą bowiem przystąpić jedynie osoby, które nie uzyskały wymaganych 30 proc. z maksymalnie jednego egzaminu.

Dodatkowy termin w czerwcy przysługuje natomiast tym, którzy nie zjawili się na maturze w pierwszym terminie ze ściśle określonego i udokumentowanego powodu (na przykład choroby lub zdarzenia losowego). W takim przypadku należy złożyć wniosek do dyrektora szkoły, który zadecyduje o przyznaniu (lub nie) drugiego terminu w ciągu dwóch dni. Nie dotyczy to jednak uczniów, którzy nie stawili się na egzaminie z powodu zaniedbania — w takiej sytuacji całą maturę będą musieli napisać jeszcze raz, w maju 2026.

BiznesINFO.pl
Obserwuj nas na: