BiznesINFO.pl
ZUS i renty

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

ZUS wypłaca coraz mniej rent. Będzie miał spore oszczędności

15 Marca 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

ZUS przekazuje coraz mniej rent. W ciągu minionego roku liczba osób uprawnionych do świadczenia spadła o prawie 40 tys. zł. Dzięki temu Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma na swoim koncie milionowe oszczędności.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Ile rent ZUS wypłacił w 2020 r.

  • Ile ZUS zaoszczędził na ograniczeniu wypłat

  • Z czego wynika ten spadkowy trend

ZUS coraz mniej hojny. Lawinowy spadek liczby rencistów

ZUS to instytucja, od której zależy dobrobyt milionów seniorów pobierających emerytury i renty. Z najnowszych ustaleń „Faktu” wynika, że instytucja przekazuje coraz mniej pieniędzy na poczet rencistów. Powód? Z roku na rok ubywa uprawnionych do tego świadczenia.

W 2019 r. ZUS wspierał ok. 675 tys. rencistów. W 2020 r. ich liczba wynosiła już tylko 640 tys. To spadek o ok. 35 tys. zaledwie w przeciągu roku.

Zmniejszenie liczby osób uprawnionych do świadczenia to pokłosie kolejnych nowelizacji przepisów, które ograniczają wypłacanie rent. Nie jest to jednak nowy trend - portal money.pl donosi, że w przeciągu dekady liczba rencistów spadła o połowę.

Tracą na tym obywatele, ale zyskuje ZUS. Dzięki bardziej surowemu podejściu do rencistów instytucja zaoszczędziła w tym roku ok. 18 mln zł.

[EMBED-11]

Dlaczego ZUS wypłaca mniej rent?

Zasady przekazywania świadczeń ulegają nieustannym korektom. Czasy, w których obywatel otrzymywał rentę z ZUS na czas nieokreślony odeszły w zapomnienie. Obecnie beneficjent może liczyć co najwyżej na pięcioletni okres wsparcia. Zazwyczaj jest to jednak jeszcze krótszy wymiar czasu.

Z uwagi na niekorzystne przepisy obywatele podejmują próby, aby wydłużyć rentę. Jednak nie wszyscy lekarze przystają na tego typu prośby. Część z nich uważa bowiem, że choroba nie zawsze stanowi przeszkodę w wykonywaniu obowiązków zawodowych. Coraz częściej można spotkać się również z odpowiedzią, że jeżeli schorzenie nie pozwala na wyuczoną pracę to przecież można zmienić fach.

Byli renciści, którzy czują się poszkodowani, coraz częściej zaskarżają takie decyzję do sądów. Niestety, zazwyczaj przegrywają. ZUS odnosi korzyść w 60 proc. wszystkich wytoczonych spraw.

Osoby uprawnione do renty nie mają co liczyć na bardziej korzystne przepisy - rząd pracuje już nad nowym systemem orzekania o niepełnosprawności. Niewykluczone, że kryteria będą jeszcze bardziej wyśrubowane.

Na jaką kwotę mogą liczyć szczęśliwcy, którym ZUS nadal wypłaca rentę? Po tegorocznej waloryzacji renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy wzrosła z 900 zł do 938,16 zł brutto.

Na podwyżkę mogą w tym roku liczyć także osoby z rentą rodzinną i socjalną, które od marca 2021 r. otrzymują 1250,88 zł brutto. Identyczna suma trafia do obywateli, którym przysługuje renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.

Podobne artykuły

Pexels/Pixabay

Twój portfel

Uwaga na fałszywą aplikację Netflixa. Wygląda niemal tak samo jak oryginał

Czytaj więcej >
Marek Bazak/EAST NEWS

Twój portfel

Emerytura honorowa. Co zrobić aby otrzymać dodatek 4,5 tys. zł brutto?

Czytaj więcej >
Będzie podatek od kampera

Twój portfel

Podatek wchodzi już od 1 lipca. Zapłacą go wyjeżdżający na wakacje kamperem

Czytaj więcej >
Klienci Energi otrzymali zawyżone rachunki. Teraz spółkę może czekać kontrola

Twój portfel

Energa Obrót zawyżała rachunki? Do siedziby wejdzie kontrola

Czytaj więcej >
Biznesinfo

Twój portfel

Opłata za ogrzewanie wystrzeli. Szykuj się na horrendalne stawki

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Twój portfel

PKO BP ostrzega przed oszustami. Wyłudzają dane nową metodą

Czytaj więcej >