BiznesINFO.pl
Dodatek honorowy dla emerytów. Komu przysługuje?

biznesinfo.pl/Przemysław Terlecki

ZUS do emerytury może dorzucić 4521,14 zł ekstra. Coraz więcej Polaków ma prawo

22 Marca 2021

Autor tekstu:

Wiktoria Pękalak

Udostępnij:

ZUS wypłaca dodatkową emeryturę coraz większej liczbie Polaków. Mowa o świadczeniu honorowym dla osób, które skończyły 100 lat, które pobiera ponad 2 tys. osób. Od stycznia do września 2020 roku wypłaty pochłonęły 83,4 mln zł. Eksperci wskazują na wątpliw

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym jest dodatek honorowy

  • Jak otrzymać dodatek honorowy

  • Co o dodatkowej emeryturze sądzą eksperci

ZUS wypłaca coraz więcej świadczeń honorowych

Dodatek honorowy to świadczenie, które przyznawane jest najstarszym seniorom - wszystkim osobom, które ukończyły 100. rok życia. Dodatek honorowy jest równy wysokości średniej krajowej za rok poprzedzający rok ukończenia przez seniora 100 lat pomniejszonej o składki na ZUS. W tym roku jest to więc aż 4521,14 zł, co oznacza 3732,29 zł na rękę.

Wysokość kwoty przeznaczonej dla stulatków jest ustalana każdego roku i obowiązuje od 1 marca do końca lutego roku następnego, dlatego w każdym roku jest różna, ale raz przyznana „dodatkowa emerytura” nie ulega zmianie i jest wypłacana do końca życia w tej samej wysokości – powiedziała cytowana przez portal kadry.info.pl Iwona Kowalska-Matis Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

W związku z tym, że na przestrzeni lat długość życia Polaków znacząco się zwiększyła, świadczenie pobiera coraz więcej osób. W marcu 2020 roku dodatek honorowy otrzymywało 2,2 tys. osób.

[EMBED-11]

Jak otrzymać dodatek honorowy

Aby otrzymać dodatek od ZUS, trzeba skończyć 100 lat. Oprócz tego osoby otrzymujące emeryturę lub rentę nie muszą składać żadnych wniosków. W momencie ukończenia setnego roku życia świadczenie honorowe przyznawane jest z urzędu przez Prezesa ZUS.

Wyjątkiem są jedynie osoby, które dotychczas nie pobierały żadnego świadczenia z ZUS - aby otrzymać dodatek honorowy, muszą wypełnić odpowiedni wniosek.

Świadczenie dla każdego

- Zgodnie z danymi ZUS, świadczenia honorowe dla stulatków otrzymuje kilka tysięcy osób. Jednak jak wskazują naukowcy zajmujący się tematyką ubezpieczeń, świadczenia honorowe dla stulatków są świadczeniami wyjątkowymi i powinny być przyznawane po szczegółowej, opartej na zebranym materiale dowodowym analizie sprawy. W procesie podejmowania decyzji powinien być uwzględniony interes społeczny i słuszny interes obywateli. Tymczasem świadczenia w jednakowej wysokości są przyznawane każdemu wnioskodawcy, który skończył 100 lat. Decyzja podejmowana jest bez względu na jego sytuację rodzinną, majątkową oraz zdrowotną – twierdzą zgodnie posłanki Joanna Frydrych i Zofia Czernow cytowane przez portal prawo.pl.

Podstawa prawna poddana pod wątpliwość

Dr Antoni Kolka prezes Instytutu Emerytalnego Sp. z o.o. zwrócił uwagę, że problemem świadczeń honorowych jest ich wątpliwa podstawa prawna przyznawania świadczeń, wynikająca z decyzji podjętej w styczniu 1972 r.

- Z podstawą prawną dla tego świadczenia jest pewien problem, bowiem – moim zdaniem - w przypadku ZUS świadczenie przyznawane jest w oparciu o dyskusyjną, a w przypadku KRUS o nieistniejącą podstawę prawną – tłumaczy cytowany przez portal dr hab. Damian Walczak, adiunkt na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Jego zdaniem należałoby wprowadzić podstawę prawną dla tego świadczenia, a także obniżyć wydatki, które z niego wynikają w związku ze wciąż rosnącą liczbą 100-latków. Oprócz tego świadczenie powinno podlegać waloryzacji.

Podobne artykuły

Pexels/Pixabay

Twój portfel

Uwaga na fałszywą aplikację Netflixa. Wygląda niemal tak samo jak oryginał

Czytaj więcej >
Marek Bazak/EAST NEWS

Twój portfel

Emerytura honorowa. Co zrobić aby otrzymać dodatek 4,5 tys. zł brutto?

Czytaj więcej >
Będzie podatek od kampera

Twój portfel

Podatek wchodzi już od 1 lipca. Zapłacą go wyjeżdżający na wakacje kamperem

Czytaj więcej >
Klienci Energi otrzymali zawyżone rachunki. Teraz spółkę może czekać kontrola

Twój portfel

Energa Obrót zawyżała rachunki? Do siedziby wejdzie kontrola

Czytaj więcej >
Biznesinfo

Twój portfel

Opłata za ogrzewanie wystrzeli. Szykuj się na horrendalne stawki

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Twój portfel

PKO BP ostrzega przed oszustami. Wyłudzają dane nową metodą

Czytaj więcej >