ZUS alarmuje: przedsiębiorcy zapominają o składaniu tych deklaracji. Kara za niedopełnienie obowiązku to 5 tys. zł
Chodzi o comiesięczne przesyłanie deklaracji ZUS DRA. Zobligowani są do tego wszyscy przedsiębiorcy, również ci, którzy płacą składki tylko za siebie. Niedopełnienie tego obowiązku może wiązać się z poważnymi konsekwencjami, gdyż ZUS rozliczy płatnika na podstawie automatycznie ustalonego wymiaru składek, a ten może być błędny. Kara finansowa za nieprzesłanie deklaracji rozliczeniowej to nawet 5 tys. zł.
Nowe przepisy obowiązują od stycznia
Wysokość podstawy do wyliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne może być w każdym miesiącu inna i właśnie dlatego wszyscy przedsiębiorcy mają obowiązek wysyłać ZUS-owi — co miesiąc — deklaracje rozliczeniowe. Od stycznia 2022 roku zobligowani są do tego również ci przedsiębiorcy, u których deklaracje rozliczeniowe pozostają niezmienne.
Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku wskazuje, że choć nowe przepisy obowiązują już prawie rok, wielu płatników wciąż nie dostarcza ZUS-owi deklaracji DRA.
Wynika to z pewnością z tego, że przedsiębiorcy do końca ubiegłego roku byli zwolnieni z comiesięcznego składania deklaracji rozliczeniowych, dlatego teraz o tym zapominają. My wprawdzie wysyłamy do firm informacje o braku rozliczeń, ale nadal wielu przedsiębiorców się z tego obowiązku nie wywiązuje — tłumaczy rzeczniczka w komunikacie nadesłanym do redakcji Biznesinfo.
Przestrzega również, że niezłożenie deklaracji może skutkować nałożeniem kary finansowej w wys. nawet 5 tys. zł.
To efekt Polskiego Ładu
Comiesięczny obowiązek dla przedsiębiorców jest następstwem rządowego programu i wprowadzonych w nim zmian w zakresie składek zdrowotnych.
Rozliczenie rocznej składki na ubezpieczenie zdrowotne nastąpi dopiero za kilka miesięcy tj. w kwietniu 2023 roku. Wtedy ustalona zostanie różnica między roczną składką na ubezpieczenie zdrowotne a sumą składek za poszczególne miesiące roku składkowego lub kalendarzowego (jest to uwarunkowane formą opodatkowania).
Jeśli obliczenia wykażą nadpłatę, wówczas przedsiębiorca będzie miał prawo wnioskować o zwrot nadmiarowej wpłaty na konto bankowe. ZUS, w celu ustalenia poprawnego salda konta, potrzebuje właśnie comiesięcznych deklaracji DRA.
Są wyjątki
W komunikacie ZUS czytamy, że deklaracji rozliczeniowych nie muszą przekazywać duchowni, osoby składające dokumenty za nianie, renciści i emeryci objęci art. 7 ustawy o sus.