ZUS bije na alarm. Taka emerytura za najniższą krajową
Za najniższe wynagrodzenie najniższa emerytura? Niestety, sprawa jest bardziej skomplikowana. Wysokość świadczenia wypłacanego przez ZUS zależy od wielu czynników, na które nie zawsze mamy wpływ. ZUS podał, ile w warunkach 2025 r. wypłaci emerytury za najniższa krajową wypłatę. Czas pomyśleć o oszczędzaniu — niezależnie od wieku.
Emerytura, czyli brutalna rzeczywistość populacyjna
Jakie pieniądze ZUS wypłaci nam na starość? Wyliczenie dokładnej kwoty nie jest proste. Oczywiście im wyższe wynagrodzenie uzyskujemy, tym wyższe świadczenie przyzna nam ZUS, ale na tym nie koniec. Poza kwotą zgromadzonych składek, pod uwagę brane są również tablice dalszego trwania życia , w momencie przejścia na emeryturę. Te z kolei Główny Urząd Statystyczny publikuje co roku, 1 marca. To jeden z tych ważnych czynników, regulujących nasze przyszłe świadczenia, ale jednocześnie zupełnie od nas niezależny. Co więc zależy bezpośrednio od nas? Trzy warunki.
Nie przegap: Polacy żyją coraz dłużej. GUS pokazuje, ile przez to tracimy
W ten sposób podniesiesz swoją emeryturę
Przy ustalaniu wysokości świadczenia, Zakład Ubezpieczeń Społecznych uwzględnia przede wszystkim:
- zwaloryzowany kapitał początkowy,
- zwaloryzowane składki na ubezpieczenie emerytalne,
- zwaloryzowane środki na subkoncie w ZUS, jeżeli dana osoba jest uczestnikiem OFE.
Istnieje kilka sposobów, by zwiększyć kwotę świadczenia. Poza pieniędzmi odłożonymi samodzielnie i dobrowolnymi programami oszczędzania, naszą sytuację finansową może polepszyć również dłuższy okres aktywności zawodowej . ZUS apeluje, by dobrze przemyśleć decyzję o przejściu na emeryturę. Rezygnacja z pracy w momencie osiągnięcia wieku emerytalnego może być poważnym błędem.
Ile odłożyć na emeryturę? Policzyliśmy, ile kosztuje spokojna starość
Zarabiasz najniższą krajową? ZUS przypomina: tyle dostaniesz
Warto pamiętać, że emerytura nie jest wypłacana każdemu . Osoba, która chce pobierać świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, najpierw musi spełnić określone warunki. Chodzi przede wszystkim o osiągnięcie wieku emerytalnego (60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn) oraz udokumentowane okresy składkowe i nieskładkowe (20/25 lat, zależnie od płci).
Osoby, które spełnią te warunki, otrzymają pieniądze z ZUS. Wywiązanie się z ustawowego “minimum” nie wystarczy jednak, by otrzymać emeryturę minimalną. Składki odprowadzone w ramach pracy za minimalne wynagrodzenie (obecnie jest to 4666 zł brutto) nie będą bowiem wystarczające, nawet po 30 latach pracy.
Jest jednak jeden haczyk. W przypadku osób zarabiających minimalną krajową, które spełnią wszystkie warunki konieczne do uzyskania świadczenia, Zakład Ubezpieczeń Społecznych dopłaci brakującą kwotę. W praktyce określona grupa seniorów będzie mogła liczyć na 1884 zł brutto — tyle wyniesie minimalna emerytura od 1 marca 2025 roku.
Wciąż warto mieć jednak na uwadze, że w wielu przypadkach nie będzie to suma, która pozwoli nam na godną starość . Nie spełnienie warunków uprawniających do minimalnego świadczenia może z kolei doprowadzić do przyznania nam tzw. emerytury groszowej.
Więcej o sprawie: Wystarczająco, czyli ile? Polacy odpowiedzieli na krępujące pytanie o zarobki