ZUS błędnie obniżył emeryturę? Możesz wnioskować o jej wyrównanie
W wyniku błędów obliczeniowych ZUS, część seniorów może otrzymywać niższą emeryturę. Zauważają to jednak dopiero wtedy, gdy Zakład przywróci im właściwe kwoty. Jak się okazuje, można wnioskować o wyrównanie brakujących kwot.
Sprawę poruszyła posłanka Prawa i Sprawiedliwości Lidia Burzyńska w zapytaniu, które skierowała do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Zapytała chociażby, czy jest możliwa zmiana przepisów, która umożliwiłaby wyrównanie powyżej obowiązującego obecnie okresu trzyletniego .
Trzy lata to za mało
Emeryci, którzy skarżyli się Burzyńskiej, czuli się pokrzywdzeni zapisem ustawy o emeryturach i rentach dotyczącym wyrównania do trzech lat wstecz . Jak podaje Gazeta.pl, ich zdaniem, tak krótki okres wyrównania jest niesprawiedliwy.
Dodatkowo, problemem ma być d owolność interpretacyjna sądów w kontekście właściwej wysokości świadczeń . Zmiany, o które pytała posłanka Burzyńska, miałyby dotyczyć zmiany okresu wypłaty wyrównania na korzystniejszy, ale nie tylko.
W zapytaniu cytowanym przez Gazetę.pl, Burzyńska zapytała również o to, czy trzyletni okres może podlegać wątpliwościom interpretacyjnym na salach sądowych . Sądy orzekają bowiem różne poziomy wyrównania brakujących kwot.
Szwed: nie pracujemy nad tym
Wiceminister Stanisław Szwed odpowiedział posłance Burzyńskiej, że z miany prawne nie są obecnie potrzebne . Zdaniem wiceministra, błąd Zakładu nie powoduje, że emerytowi nie należy się wyrównanie za cały okres pokrzywdzenia.
Dodatkowo, n ie istnieją podstawy prawne, które umożliwiłyby wydłużenie okresu o więcej niż trzy lata . Jak cytuje odpowiedź Gazeta.pl, Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej nie prowadzi obecnie żadnych prac w tym temacie.
Obecnie, jeżeli dojdzie do pomyłki Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w obliczeniach dotyczących emerytury, to świadczeniobiorca może złożyć do ZUS wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy . Trzy lata liczone są od 30 dnia przed złożeniem wniosku.