ZUS: Dodatkowy zasiłek opiekuńczy można pobierać do 11 kwietnia
Z tego artykułu dowiesz się:
-
Komu przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy
-
W jakiej wysokości otrzymuje się pieniądze
-
Jakie zmiany wprowadził obecny lockdown
ZUS informuje o dodatkowym zasiłku opiekuńczym
Pandemia koronawirusa wymusiła na aparacie państwowym wprowadzenie szeregu pomocy dla podmiotów, które z dnia na dzień zostały bez środków do życia. Jednakże COVID-19 pokrzyżował szyki pracującym rodzicom, których dzieci chodziły do przedszkoli czy żłobków. Ich zamknięcie doprowadziło do tego, że część rodziców musiała zrezygnować z pracy na rzecz opieki nad dzieckiem.
W związku z takimi sytuacjami rządzący wprowadzili dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Przysługuje on na okres na jaki zostały zamknięte przedszkola, żłobki, szkoły, placówki pobytu dziennego i inne placówki lub w związku z niemożnością sprawowania opieki przez nianie lub opiekunów dziennych z powodu COVID-19.
Resort zdrowia podkreśla, że służba zdrowia w Polsce jest na granicy wydolności, dlatego dzieci medyków lub służb mundurowych mogą uczęszczać do przedszkola. Ci, którzy nie zdecydowali się na skorzystanie z tej możliwości, mogą skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego.
Dodatkowy zasiłek był już wielokrotnie wydłużany. Ze względu na sytuację epidemiczną w kraju i uderzenie trzeciej fali zachorowań, świadczenie zostało wydłużone ponownie.
ZUS przypomina: Pieniądze tylko do 11 kwietnia
- Tak też jest i tym razem, że ten dodatkowy zasiłek opiekuńczy ponownie został wydłużony. Do 11 kwietnia uprawnieni rodzice mogą skorzystać z tej formy wsparcia. Jest ona szczególnie ważna w trudnym czasie pandemii koronawirusa - mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.
"Świadczenie to przeznaczone jest zarówno na opiekę nad dziećmi do 8 lat, jak i starszymi dziećmi z odpowiednim orzeczeniem o niepełnosprawności. Przysługuje ubezpieczonym rodzicom dzieci do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności; do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności; i do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego" - informuje ZUS w komunikacie.
ZUS dodaje, że dodatkowy zasiłek opiekuńczy wypłacany jest na zasadach ogólnych i przysługuje w wysokości 80 proc. wynagrodzenia . Wypłacany jest za każdy dzień sprawowania opieki nad dzieckiem, również w dni ustawowo wolne od pracy.
"Dodatkowego zasiłku opiekuńczego nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym, przyznawanego na tzw. zasadach ogólnych" - przestrzega ZUS.
Na razie nie jest wiadome, czy dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie przedłużony ze względu na rozwijającą się sytuację pandemiczną. Przypomnijmy, że rządzący zapowiadali możliwość wprowadzenia godziny policyjnej , jeśli sytuacja nie ulegnie poprawie.