Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > ZUS: duże zmiany w zasiłkach od 2022 roku
Joanna Leja
Joanna Leja 11.10.2021 02:00

ZUS: duże zmiany w zasiłkach od 2022 roku

ZUS już ogłosił wielkie zmiany. Dotyczą olbrzymiej części Polaków
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Zakład Ubezpieczeń Społecznych szykuje kolejne zmiany. Od 1 stycznia 2022 r. czeka nas kilka zmian w systemie ubezpieczeń społecznych. Nowości dotyczą zasiłku chorobowego i macierzyńskiego. Zmiany, które wejdą w życie od nowego roku to wynik nowelizacji ustawy zasiłkowej z 24 czerwca 2021 r.

Najważniejsze zmiany dotyczą prawa do zasiłku chorobowego oraz nieterminowego opłacania składek. Spore zmiany również w zasiłku macierzyńskim.

Za nieterminowe opłacanie składek mniejsze konsekwencje

Od nowego roku za nieterminowe opłacenie składek, nie ustanie ciągłość dobrowolnych ubezpieczeń. Jest to dobra informacja szczególnie dla osób objętych dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym.

Nie będzie też już konieczności składania wniosków o wyrażenie zgody na opłacenie składek po terminie. Ubezpieczony dobrowolnie będzie objęty ubezpieczeniami od dnia zgłoszenia do dnia wyrejestrowania. W konsekwencji nie będzie również obowiązywała zasada obejmowania dobrowolnymi ubezpieczeniami na podstawie tzw. dorozumianego wniosku, czyli opłacania i rozliczania składek na ubezpieczenia bez aktualnego zgłoszenia do nich.

– Ubezpieczenie to nie będzie już ustawało na skutek nieterminowego opłacenia składek. Przedsiębiorcy będą mogli otrzymać świadczenia z ubezpieczenia chorobowego również w przypadku opłacenia składek po terminie – podkreśla rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

Zasiłek chorobowy na nowych zasadach

Zasiłek chorobowy za okres pobytu w szpitalu będzie wynosił 80 proc. podstawy wymiaru. Dotychczas zasiłek chorobowy za okres pobytu w szpitalu był niższy od standardowej stawki procentowej i wynosił co do zasady 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku.

Od 2022 roku podstawy wymiaru zasiłku nie będzie się obliczać na nowo, jeżeli między okresami pobierania zasiłków (bez względu na ich rodzaj) nie było przerwy albo przerwa była krótsza niż miesiąc kalendarzowy. Dotychczas w przepisach była mowa o przerwie krótszej niż 3 miesiące kalendarzowe.

Zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia

Od nowego roku zmienią się też zasady uzyskiwania zasiłku po ustaniu zatrudnienia. Zasiłek chorobowy będzie można pobierać do 91 dni.

Skrócony okres pobierania zasiłku nie będzie dotyczył niezdolności do pracy spowodowanej gruźlicą, występującej w czasie ciąży lub powstałej wskutek poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianych dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów oraz zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów. ZUS podkreśla, że osoba, której wyczerpał się okres zasiłku, nadal będzie mogła wystąpić o świadczenie rehabilitacyjne. Przysługuje ono maksymalnie przez 12 miesięcy osobie, która dalej choruje, jednak rokuje odzyskanie zdolności do pracy w wyniku dalszego leczenia lub rehabilitacji.

Macierzyński w przypadku śmierci pracodawcy

Od stycznia prawo do zasiłku macierzyńskiego uzyskają kobiety, które urodziły dziecko po ustaniu zatrudnienia, jeśli ubezpieczenie zakończyło się w czasie ciąży z powodu śmierci pracodawcy.

Oznacza to, że jeśli ubezpieczona była zatrudniona na umowę o pracę i ta umowa wygasła z powodu śmierci pracodawcy, to do dnia porodu kobieta będzie otrzymywać zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego.

Tagi: ZUS