Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > ZUS może podwyższyć emeryturę. Wystarczy, że masz ten dokument
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 25.08.2024 11:30

ZUS może podwyższyć emeryturę. Wystarczy, że masz ten dokument

seniorzy, pieniądze
Fot. Pixabay/pasja1000, materiały własne

Zbliżamy się do sytuacji, w której pół miliona Polaków będzie pobierać minimalną emeryturę, choć jej wysokość nie sięga nawet 1,5 tys. zł. Niektórzy nie mogą liczyć nawet na to, bo nie osiągnęli wymaganego minimalnego stażu pracy. Problemem może być zdobycie odpowiedniej dokumentacji potwierdzającej zatrudnienie, ale jest na to sposób.

W jaki sposób można podwyższyć swoją emeryturę?

Aby uzyskać emeryturę w minimalnej kwocie, kobiety muszą przepracować 20, a mężczyźni 25 lat. Przed 1999 r. to na pracowniku spoczywał obowiązek gromadzenia dokumentacji, jednak potem się to zmieniło i dokumentację archiwizuje ZUS. Są jednak wyjątki, kiedy w przypadku osób zatrudnionych w XX wieku część dokumentacji nie znalazła się w systemie. Wówczas, mimo że pracowaliśmy w danym okresie, wyliczenia emerytury mogą go nie uwzględniać, jeśli brakuje np. świadectwa pracy.

Interia przypomina, że jest sposób, aby dostarczyć ZUS-owi dokumentację będą podstawą do podwyższenia świadczenia bez konieczności uzyskiwania świadectwa pracy. To może być trudne lub wręcz niemożliwe, jeśli firma, w której pracował emeryt, już nie istnieje. Zamiast świadectwa może służyć do tego legitymacja ubezpieczeniowa.

ZUS już wypłaca 620 zł bez względu na wiek. Wystarczy złożyć wniosek

Legitymacja ubezpieczeniowa podstawą do podwyższenia świadczeń

Legitymacja ubezpieczeniowa to dokument, który przez lata był wydawany przez pracodawców, i który może ZUS-ie służyć jako potwierdzenie większego wymiaru stażu pracy. Co jednak ważne, legitymacje przestały być wydawane w 2012 r. Jeśli jednak pracowaliśmy wcześniej i w wyliczeniu wysokości emerytury nie została uwzględniona jakąś część stażu pracy, to dysponując legitymacją ubezpieczeniową, możemy wnioskować o ponowne przeliczenie i w rezultacie uzyskać wyższą kwotę emerytury niż dotychczas.

Zobacz: Rozwiedziemy się bez sądu. Notariusze zachwyceni, ale są warunki

Nie jest w takich przypadkach potrzebne świadectwo pracy poświadczające dany okres stażu - legitymacja, jeśli oczywiście nią dysponujemy - stanowi pełnoprawny zamiennik i wystarczający powód do ponownego przeliczenia. W samym dokumencie znajdziemy dane osobowe pracownika, ubezpieczonych członków jego rodziny oraz, co najważniejsze poświadczenie uprawnień do ubezpieczenia, okresów zatrudnienia oraz wysokości wynagrodzenia.

Inne sposoby na potwierdzenie stażu pracy

W przypadku braku świadectwa o pracy, ale też legitymacji ubezpieczeniowej, jest jeszcze jedna metoda, by wnioskować o ponowne przeliczenie. Wystarczy się udać do ZUS-u z informacjami dotyczącymi firmy, w której pracowaliśmy. Jeśli zatrudnienie dotyczyło administracji publicznej, np. samorządu, to odpowiednie dokumenty znajdziemy w odpowiednim urzędzie wojewódzkim lub ministerstwie.

Jeśli jednak brakuje nam świadectwa pracy w nieistniejącej już firmie prywatnej, wówczas także można zgłosić się do ZUS-u. Najważniejsze jest jednak ustalenie dokładnego adresu przedsiębiorstwa. Dzięki obowiązującej przed 1999 r. konieczności zgłaszania indywidualnych pracowników do ZUS-u przez pracodawcę można liczyć na to, że adres, imię i nazwisko właściciela firmy i numer konta płatnika składek wystarczy, do odnalezienia informacji o zatrudnieniu, co potem można wykorzystać we wniosku o ponowne przeliczenie wysokości emerytury.