Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > ZUS może wstrzymać wypłatę 800 plus. Kończy się ważny termin
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 24.03.2024 20:38

ZUS może wstrzymać wypłatę 800 plus. Kończy się ważny termin

Pieniądze, list z ZUS-u
Fot. materiały własne

Wszyscy rodzice, którzy pobierają świadczenie wychowawcze 800 plus powinni pamiętać o kluczowym terminie. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina o konieczności złożenia ważnego wniosku. Jeśli beneficjenci nie dopełnią tego obowiązku, ZUS wstrzyma wypłatę pieniędzy. Przedstawiamy szczegóły. 

ZUS wypłaca 800 plus wszystkim rodzicom

Rodzice mogą liczyć na comiesięczne wypłaty świadczenia wychowawczego. Do niedawna wynosiło ono 500 złotych, a od stycznia tego roku popularny dodatek wzrósł do 800 złotych. Warto przypomnieć, że 800 plus należy się wszystkim rodzicom, których dzieci mają mniej niż 18 lat. Co ważne, w przypadku tego świadczenia nie obowiązują żadne limity dochodowe, więc pieniądze należą się Polakom, bez względu na ich zarobki. 

Zobacz także: O tej godzinie Lidl zmienia ceny. Wielu klientów nie ma o tym pojęcia

Nie tylko trzynastka. Seniorom należy się wiele dodatków do emerytury

Rodzice muszą złożyć kluczowy wniosek ws. 800 plus

Od 1 lutego bieżącego roku rodzice mogą składać wnioski na nowy okres rozliczeniowy, który rozpocznie się 1 czerwca i będzie trwał do 31 maja 2025 roku. W związku z tym, wszyscy świadczeniobiorcy powinni złożyć odpowiednie dokumenty. Mogą zrobić to za pośrednictwem aplikacji mZUS, Platformy Usług Elektronicznych, portalu Emp@tia czy też bankowości elektronicznej. Rodzice muszą mieć się na baczności i dopilnować obowiązku złożenia wniosku, jeśli chcą zachować ciągłość wypłat. 

Wkrótce upływa ważny termin, ZUS może wstrzymać wypłatę 800 plus

Wnioski na nowy okres rozliczeniowy powinny zostać złożone do 30 kwietnia bieżącego roku. Jeśli rodzice ominą ten kluczowy termin, wypłaty świadczenia zostaną zawieszone. Warto pamiętać, że w niektórych przypadkach zostaną wypłacone zaległe pieniądze, ale wyrównanie nie zawsze będzie się należało. Przykładowo, jeśli świadczeniobiorcy złożą wniosek w maju, to otrzymają środki w lipcu, z wyrównaniem za czerwiec. W przypadku, gdy zgłoszą się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych dopiero w sierpniu, stracą aż 1600 złotych.